Купуваме си земеделски имот с всички необходими документи и решаваме да си извадим скица с координати, за да бъде той трасиран. Но за наша изненада се оказва, че имотът ни е намален със стотици квадратни метри, защото през него минава общински асфалтов път. От общината пък ни информират, че по новия кадастър подобни несъответствия са често срещани и единствено изразяват съжаление за загубата ни.

Това e само един от невероятно звучащите, но, уви, нерядко срещани парадокси в България. Нормално ли е да съществуват толкова големиразлики между стария и новия кадастъри какви действия може да предприеме злополучния собственик?

Значението на границите на поземлените имоти е изключително важно, посочва консултант Таня Китик. Затова законодателят е регламентирал специален ред за тяхното установяване, означаване и отразяване в кадастралната карта и кадастралните регистри. Освен това те непрекъснато се актуализиратв съответствие с настъпващите изменения.

Изменението на границата на даден поземлен имот може да бъдепоследица от публичноправен акт, тъй като се касае за асфалтов път. Участък от кадастралната карта, в който при обединяване на данни от различни източници се получават несъответствия в границите или застъпвания на поземлени имоти, се нарича „контакта зона“.

Ако е налице явна фактическа грешка по смисъла на параграф 1, т.9 на допълнителните разпоредби на Закона за кадастъра и имотния регистър, тя следва да се отстрани чрез провеждане на специална процедура.

Правоспособното лице, на което е възложено изготвянето на кадастралната карта, изработва карта на контактната зона и списък на засегнатите имоти. Те се разглеждат от специално назначена комисия, която съставя протокол за отстраняване на явна фактическа грешка в контактната зона.

При отстраняване на грешката се съблюдават две основни правила, разкрива експертът.

В кадастралната карта се нанасят границите на поземлените имоти от урбанизираната територия, ако данните за тях са в съответствие с документите за собственост и отговарят на изискванията за точност.

Границите на засегнатите поземлени имоти, възстановени с план за земеразделяне по реда на ЗСПЗЗ или с карта в нови реални граници по реда на ЗВСГЗГФ, при възможност се коригират, като не се променя взаимното им разположение и като не се засягат интересите на собствениците на съседните имоти. В противен случай собствениците им се обезщетяват по реда на ЗСПЗЗ.

Собствениците на възстановените с план за земеразделяне или с карта за нови реални граници поземлени имоти не могат да установяват по исков ред правата си върху новообразуваните имоти. Те могат да обжалват както плана за земеразделянето, респективно – картата за нови реални граници, така и заповедта за одобряване на кадастралната карта, когато не са спазени предвидените от закона изисквания.

Собствениците обаче не могат да обжалват начина на обезщетяване – с нов имот или с предоставянето на компенсаторни елементи, подчертава Китик. Този начин се определя по преценка на съответните административни органи оглед на съществуващите възможности и в съответствие с посочени от закона критерии.


Очакваме Вашите въпроси и запитвания по казуси на pariteni@netinfocompany.bg. Ние ще търсим нужните Ви отговори и ще предлагаме ефективните решения според експертите в съответните области.