Често имоти се продават на цена, различна от тяхната данъчна оценка. Специалистите обясняват какви особености имат този тип сделки. Брокер Ивайло Скулев съветва сделката да бъде изповядана на реална стойност. Според експерта сумата на данъчна оценка в повечето случаи доста се доближава до реалната.

Затова е по-добре продавачът да си „купи спокойствие“ като поеме разликата от данъчната до реалната стойност за изповядване. Така ще си получи парите по банкова сметка и ще избегнете риска от евентуални бъдещи проблеми.

Стигне ли се ситуация, в която трябва да се изповяда сделката на данъчна оценка, то задължително трябва точно и ясно да са описани начините на плащане по сделката. Ако разликата ще е по сметка, то трябва да се даде основание за превода. А ако ще се плаща в брой – тогава да е точно записано в договора и да има следа за това плащане.

На предварителен договор обикновено са плащат 10% от стойността на имота, допълва брокер Дарина Задурян. Нотариусът трябва да види платежните от банката за сумата в нотариалния акт, преди да го пусне за вписване.

Ако купувачът настоява първо да се подпише и после да преведе парите и нотариусът приеме този вариант, тогава последователността е: подписване, отиване в банката, връщане при нотариуса за потвърждение, че парите са преведени и оставяне на копие на платежното.

Специалистът не съветва разликата (ако има такава) да бъде получена по сметка, защото всички банкови преводи са проследими.

Брокер Маргарита Генкова уточнява, че в предварителния договор се записва истинската цена, на която купувачът получава жилището. Ако е на реална цена, това е най-сигурно за продавача. Но ако е на данъчна оценка и има голяма разлика между реалната цена и данъчната оценка, продавачът трябва да получи разликата „на ръка“.

По закон за невярно декларирана продажна цена и двете страни носят наказателна отговорност, предупреждава експертът. Причина за това е декларираното в нотариалния акт, че вписаната цена е действителната договорена.

Според брокер Антон Илиев при продажна цена по-високаот данъчната оценка реално по-ощетен се оказва купувачът, защото в неговия нотариален акт ще пише много по-ниска сума от тази, която е платил.

Така, ако се стигне до отстраняването му от имота, той ще получи сумата, записана в нотариалния акт. Неустойката, ако е записана такава, ще я получи по-трудно. Затова трябва да се мисли предварително и да се сключват само коректни седлки.

По думите на брокер Кристина Найденова интересите на продавача ще бъдат защитени най-добре, ако сделката се изповяда на действителната цена. Понякога разликата в разходите по сделката при изповядване на данъчна оценка и на действителна цена е толкова малка, че не си заслужава да се рискува.

Очакваме Вашите въпроси и запитвания по казуси на pariteni@netinfocompany.bg. Ние ще търсим нужните Ви отговори и ще предлагаме ефективните решения според експертите в съответните области.