Според нея редица други цели изместват фокуса от безработните:
Осигуряване на работна ръка. Над 4/5 от средствата се дават за субсидирана заетост (обикновено в общините) за сметка на средствата за обучение. В останалите европейски държави активната политика е точно обратната – основната част от парите са за обучения, консултиране, ориентиране. Субсидираната заетост е неефективен способ за трайна заетост и тя просто изчезва, веднага щом програмата завърши без да е повишила пригодността на безработния на пазара на труда. Това не е в интерес на безработните!
Пари за тристранните партньори. Всяка година по милион и половина лева са запазени за обучения, провеждани от всеки член на Тристранката (синдикати и работодателски организации) – няма значение кой доколко ефективно обучение предлага, дали е измислил нещо ново, дали повече от безработните, на които трябва да помага, остават на работа и т. н. Това не е в интерес на безработните!
Летен тласък на заетостта: Над 13 000 души започнаха работа през юни
Подкрепа на малки предприятия и приоритизиране на сектори. Някои от най-ефективните мерки в Плана са за насърчаване на работодателите да наемат безработни. Само че държавата и там е решила да преследва съвсем други цели. При избора на работодатели се дава превес спрямо големината на предприятието (колкото по-малки, толкова повече точки) и спрямо икономическата му дейност (с приоритет са такива в селското стопанство). Нито един от тези два критерия няма отношение към политиките за заетост. Това не е в интерес на безработните!

istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase