Съгласно Националния план за действие по заетостта за 2025 година синдикалните и работодателските организации започват изпълнението на проекти за обучение и заетост приоритетно за т.нар. уязвими групи. Договорите за реализирането им бяха подписани с изпълнителния директор на Агенцията Смилен Вълов в началото на месеца.
Подписаните договори със социалните партньори са на обща стойност от над 8,6 милиона лева и обхващат 4700 безработни за придобиване на професионална квалификация или ключови компетентности. Предвидено е минимум 35% от обучените да започнат работа след завършването им.
Един от проектите е "От обучение към заетост в полза на хората" на КНСБ. Той ще даде възможност на най-много хора в сравнение с останалите проекти на социалните партньори, а именно – на 931 безработни да се обучават по 7 професии. Консултантът по активна политика на пазара на труда в КНСБ Диана Найденова обясни пред БНР, че проектът е за 1,4 милиона лева от държавния бюджет и обученията по него започват в понеделник.
Къде младежите намират най-трудно работа у нас?
"Да обучим рисковите групи, които нито работят, нито учат. Продължително безработни хора, неактивни на пазара на труда, възрастни хора по професии, които ще бъдат от полза на хората, които са търсени на пазара на труда - общинските болници, спешна помощ, социалните домове...", обяснява тя.

istock
"Държавата отпусна 20 лв. стипендия за присъствен ден, което е много добро нещо, за да могат тези хора, учейки се, да получат някакви средства, за да се покрият нуждите, осигурени са пари за пътни разходи", каза Найденова.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase