Изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Смилен Вълов подписа днес договори със социалните партньори за изпълнението на проекти по Националния план за действие по заетостта за 2025 година.
С осигурено финансиране в размер на 8 639 991 лева ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и ключови компетентности за общо 4 688 безработни лица. Минимум 35% от тях се очаква да започнат работа след успешното завършване на обученията.
Спад на безработицата: Над 15 хиляди души започнаха работа през май
Проектите са насочени към уязвими групи на пазара на труда, включително младежи до 29 години, които нито работят, нито учат; продължително безработни; хора над 55-годишна възраст; лица с ниско образование и без професионална квалификация; хора с трайни увреждания; икономически неактивни граждани и такива, ползващи се от временна закрила.
За тях ще бъде прилаган интегриран подход, който съчетава обучения, стажуване и последващо осигуряване на заетост за период не по-кратък от три месеца.
Заетостта ще се реализира както на първичния пазар на труда, така и чрез субсидирани работни места, при съвместно поемане на разходите от държавата и работодателите.

През 2025 година обученията ще се провеждат както в големите градове, така и в по-малки населени места из цялата страна. Те ще обхванат широк спектър от професии като строители, готвачи, продавачи, офис сътрудници, оператори на компютър, шивачи, социални асистенти, болногледачи, заварчици, касиери, екскурзоводи, електромонтьори и други.
Фирми заменят наети служители с „по-евтини“ субсидирани работници
Професионалните направления са подбрани въз основа на конкретни заявки от работодатели от реалния и публичния сектор. Освен професионалните умения, в отговор на динамичните изисквания към работната сила ще се провеждат и обучения за придобиване на обществени и граждански компетентности, инициативност и предприемачество, умения за учене и цифрова грамотност.
В рамките на Националния план за действие по заетостта социалните партньори ще реализират няколко ключови проекта.
Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) ще изпълнява проекта „Път към успех“, който ще обхване 820 безработни в обучения по 15 професии, като се очаква 291 от тях да бъдат наети.
Българската стопанска камара (БСК) ще осъществи проекта „Квалификация за заетост“, чрез който 395 души ще преминат обучения по ключови компетентности, а още 795 – по професионална квалификация. След приключване на програмата 279 души ще получат възможност за реална трудова реализация.

Българската търговско-промишлена палата (БТПП) ще работи по проекта „П.О.Р.Т.А.Л.И.“, който включва 656 безработни в обучения по 14 професии, с фокус върху личностни, социални и граждански компетентности. Очаква се 230 от тях да бъдат наети по придобитата специалност.
Над 100 000 чужденци запълват глада за кадри в България
Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) ще реализира проекта „Знания, умения и компетентности“, включващ 720 души в обучения по 16 професии, като 252 от участниците ще започнат работа без субсидия.
Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) ще изпълнява проекта „От обучение към заетост в полза на хората“, в рамките на който 931 души ще се обучават по 7 професии, а 391 от тях ще получат несубсидирана заетост.
Конфедерацията на труда „Подкрепа“ (КТ „Подкрепа“) ще реализира проекта „Хоризонти“, който ще обхване 766 души в обучения по ключовата компетентност „Умения за работа в екип“, както и в квалификации по 17 различни професии. След успешно приключване на програмата, 286 души ще започнат работа.
Всички проекти са част от координирани усилия за повишаване на квалификацията на работната сила и нейното успешно интегриране на пазара на труда, като целта е дългосрочна и устойчива заетост чрез реални, практически приложими умения.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase