Сезонната заетост в чужбина крие рискове за трудовите права на работещите, напомнят от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ).

Според изискванията на законодателството изпращането на работници и служители се базира задължително на писмен документ, с ясно посочени условия на труд в него. Това може да бъде - трудов договор, акт за изпращане, споразумение за командироване. Ако заминаването е чрез фирма посредник, търсещият работа трябва да има сключен посреднически договор с нея и да тръгва от България със сключен трудов договор на разбираем за него език с работодателя, при когото ще работи в приемащата държава.

Най-често се предлагат договори на двата езика – на български и на държавата, в която ще се полага трудът. Работници зад граница могат да бъдат изпратени и от работодател като командировани лица в рамките на предоставяне на услуги. Посолството на Р България в Швеция отчита, за първи път от последните над 15 г., рязък спад на случаите на измамени за работа български граждани след проведената информационна кампания през 2024 г
 
От Посолството обръщат внимание, че пострадалите български граждани обикновено заминават по покана на приятели или по обява в интернет. Те най-често работят в строителството или берат горски плодове срещу нереално високи заплати при тежки условия на труд.

Инспекцията по труда откри над 5000 нарушения в строителния сектор

От ИА ГИТ посочват, че сред най-сигурните индикатори за възможна измама са настояването кореспонденцията да се води онлайн или по телефон, както и отказът от пряк контакт на предлагащия заетост с търсещия работа или уговаряне на срещи извън офис. В българското законодателство изрично се забранява събирането на каквито и да е такси и плащания от работниците. Всяко предварително изискване на такива е сигурен сигнал за измама.

Главната инспекция по труда не би могла да съдейства, ако работниците са директно наети от чужд работодател в приемащата държава. В такива случаи единствено може да се подаде сигнал до компетентните контролни органи там, но за целта е необходимо потърпевшите да предоставят достатъчно информация за идентифициране на местния работодател и мястото, където е полаган трудът, която често липсва в сигналите.
 

istock
istock

Полезна информация за работещите

За българите, работещи в чужбина Главната инспекция по труда поддържа телефонен номер 00359 2 8101 747, на който те могат да потърсят консултация и съдействие в рамките на работното време.

Фирмите посредници и предприятията, които осигуряват временна работа (ПОВР) подлежат на задължителна регистрация, за да упражняват своята дейност по устройване на работа в чужбина съгласно изискванията на законодателството. Списъците на лицензираните посредници и ПОВР са достъпни на сайта на Агенцията по заетостта  https://chtp-povr.az.government.bg/employment-register

При изпращане чрез командироване, сигнал за измама е, когато работодателят действа като т.нар. „пощенска кутия“, т.е. не развива значителна идентична дейност в България, а сключва трудови договори с лицата единствено за да ги изпрати зад граница.  По проект „Контрол на командированите лица“, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд, Инспекцията по труда създаде въпросник за самооценка, с помощта на който може да се провери дали командироването има белези на недействително. Той е достъпен на единния национален уебсайт https://postedworkers.gli.government.bg/ относно командироването на работници, поддържан от агенцията.

На сайта на Инспекцията по труда https://www.gli.government.bg/bg, в секцията „За работодатели и работещи“, е публикувана полезна информация за работа в Европейския съюз, както и за условията на труд и живот в страните членки. Подобна информация е налична и на единния национален уебсайт относно командироването на работници https://postedworkers.gli.government.bg/bg/ Той се поддържа от Инспекцията по труда.

В сайта на EURES мрежата https://eures.ec.europa.eu/index_bg се публикуват обяви от проверени работодатели на територията на Европейския съюз, освен важна информация за условията на труд.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase