През 2011 година мързеливите българи ще са зле и ще стават още по-зле. Това прогнозира главният изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на Уникредит Булбанк Левон Хампарцумян. По думите му добре ще бъдат предприемчивите българи с ясни бизнес планове, които банката ще подкрепя.

От своя страна ще инвестира в собствените си структури и персонал 400 милиона евро, съобщи в Пловдив банкерът. Той пристигна под тепетата заедно с Андрея Казини, който отговаря за бизнеса на Уникредит и с директора на банкиране на дребно Паскуале Джамбой.

Тримата присъстваха на откриването на реновирания офис на банката на Главната улица под тепетата. Левон Хампарцумян обяви още, че банката има малко необслужени кредити и това се дължи на внимателния подбор на клиентите, които пък от страна на финансовата институция получават по-голямо внимание.

По въпроса дали Уникредит Булбанк ще свали лихвите по кредитите догодина главният директор обясни, че това е все едно да се пита дали слънцето ще изгрее утре. „Един добър клиент ползва лихви, каквато малка фирма не може да си представи. Що се касае до потребителските кредити, те са въпрос на удобство и всеки има избор дали да изтегли кредит или не”, каза още Хампарцумян. От своя страна Андрея Казини направи бизнеспрогноза за следващата година.

Той раздели годината на две, като обясни, че не очаква промени през първото шестмесечие, тъй като потреблението е все още ниско, а инвестициите малки. Ситуацията ще е по-добра през втората половина на годината, когато ще има ръст, а какъв ще е той зависи от външните фактори като условията в Европа. Що се касае до вътрешната ситуация, ако правителството повлияе позитивно с подкрепа на икономиката, ще има ръст, каза още Казини и добави, че тогава ще има и ръст в кредитната дейност.