Броят на сделките по сливания и придобивания (M&A), сключени в Централна и Източна Европа през миналата година, се увеличава с 7.7% до 3 164, показват данните от DealWatch Emerging Europe M&A Report 2010. Регистрираният брой на транзакциите е под нивото от 2008, когато са сключени 3 734 сделки. Общата стойност на сделките през 2010 е 142 милиарда евро, което е ръст от 50% в сравнение с 2009.

 

Производственият сектор е най-активният по брой сключени сделки, както и по общия размер на тяхната стойност през 2010. С компании от сектора са регистрирани 578 транзакции на обща стойност 34 милиарда евро. На второ място е секторът Финанси и Застраховане с общ размер на сделките от приблизително 25 милиарда евро.

 

Най-засилена M&A активност в региона по брой и обща стойност на сделките се наблюдава в Русия. В страната са сключени 31.3% от общия брой транзакции и 57.8% от общия размер на сделките. Полша е на второ място с дял съответно от 18% и 14.8%. Украйна е трета по брой сделки с 13.3% от транзакциите. Турция е трета в класацията по съвкупна стойност на сделките с дял от 14.4%.

 

Най-голямата сделка в региона на ЦИЕ, ЮИЕ и ОНД през 2010 е сливането на двата руски производителя на поташ, Силвинит и Уралкалий. Сделката е на стойност 5 милиарда евро и ще създаде втория най-голям играч в сектора на световния пазар. Втората по размер сделка е придобиването на Уралкалий от трима частни инвеститори за 4.4 милиарда евро. На трето място е сделката по закупуването на 24.9% в турската Garanti Bankasi за 4.1 милиарда евро от испанската банка BBVA.

 

M&A консултантите в региона са оптимистично настроени и очакват лек ръст в броя на сключени сделки през 2011. Въпреки че изгледите за развитие на отделните страни се различават, повечето консултанти се обединяват около мнението, че броят на сделките може да надмине нивата от преди кризата. Въпреки това, средният размер на сделките се очаква да намалее.

 

10-те най-големи сделки в България (2010)

 

Източник: DealWatch; *Изчислената стойност е базирана на общия размер на сделката 72 млн. евро за двете компании, като в тази сума влиза и 14.5 млн. евро, които собствениците на дружествата ще получат при постигане на определени цели.

 

През 2010 общият брой на M&A сделките в България спада до най-ниското си ниво от 2007 насам. Само 84 транзакции са обявени или приключени през годината в сравнение с 89 през 2009 и 134 през 2008.

 

Общият обявен размер на сделките се свива с 10% до 634 милиона евро през 2010. Основната причина за спада е нежеланието на собствениците да се разделят със своя бизнес на по-ниски цени. Слабата ликвидност на Българската фондова борса и решението на правителството да отложи за по-късен етап приватизацията на тютюневите и някои енергийни предприятия също допринесоха за свиването.

 

Най-много M&A сделки са сключени в производствения сектор, следван от сектора Финанси и Застраховане. Секторът Медии и развлечение заема първо място по размер на сделките, благодарение на придобиването на най-голямата частна телевизия bTV.

 

Закупуването на bTV от Central European Media Enterprises (CME) за 296 милиона евро е най-голямата сделка в България за 2010. Тя представлява почти половината от общия M&A пазар за годината.

 

Българските M&A консултанти очакват през 2011 г. съживяване на пазара на сливания и придобивания най-вече благодарение на започналото разчистване на закъсали в кризата бизнеси, както и заради оптимизиране на процесиите в здравите компании. Те смятат, че въпреки цялостното охлаждане на инвеститорите към страните в ЦИЕ все още има купувачи, които се интересуват от български активи.