Петият тематичен дебат между представителите на бизнеса и на политическите партии, който се проведе днес в София бе концентриран върху регионалното развитие, инфраструктурата, публичните инвестиции и еврофондовете.

Дебатите са организирани от БСК в партньорство с Дарик радио, НДК, Нова телевизия, вестник „Стандарт”, телевизия EBF, DarikFinance.bg и Investor.bg.

От страна на политическите сили участваха:

Радослав Иванов от БСП - народен представител от Коалиция за България, Веселин Златев - ГЕРБ, Искра Михайлова от ДПС и зам.-министър в МРРБ, Евгени Чачев - народен представител от ДСБ, Стефан Личев и Людмил Бучев – "Напред", Любомир Дацов - зам.-министър на финансите представител на НДСВ, а СДС бе представено от Найден Зеленогорски, кмет на гр. Плевен

Бизнесът бе представен от:

Величко Александров - председател на Съвета на директорите на ИТА-Холдинг, член на УС на БСК, Иван Бойков - изпълнителен директор на Камара на строителите в България, член на УС на БСК, Людмила Тодорова - председател на Съвет на българските аграрни организации, Юлиана Николова - директор на "Европейски институт"

Дебатите започнаха с дискусия за отпуснатите от правителството 250 млн. лв. за подкрепа на българските предприятия и за инфраструктура.

Очаквано представителите на управляващата тройна коалиция защитиха решението на правителството. Любомир Дацов определи решението като правилно. „Беше направен пълен преглед на разходите. Около 155 млн. са за развитие на общините. Смятам, че в този период насочването на инвестиции за благоустрояване, за пътища на регионално ниво, за малки водоснабдителни обекти е добро решение”, аргументира се Дацов. Радослав Иванов допълни, че парите не са предизборни залъгалки, а част от цялостен антикризисен план. По думите на Иванов тези пари не замествали европейското финансиране.

Политическите партии от опозицията атакуваха отпуснатите пари както за начина на отпускането им, така и за тяхното изразходване и за ефекта от проектите на програмата.

Евгени Чачев посочи, че разходите са не 250 млн. лв., а за близо половин милиард лева, като сметката излизала при добавянето на финансирането на спрените пари по програма ФАР и 100 млн. за финансиране на спрени пари по програма САПАРД. „Премиерът не можа да отговори на въпроса по какви критерии са определени тези плащания, защото най-малкото е скандално в условията на криза, правителството да предоставя на обръчите от фирми на ДПС над 150 млн.лв. Голяма част от парите ще изтекат в подвижните пясъци в обръчите от фирми. С мотописти в турските региони кабинетът гони кризата”, посочи Евгени Чачев. Веселин Златев подкрепи предоставянето на средства от държавния бюджет на общините и бизнеса заслужава адмирации, но не и практиката, по която това се прави. „Аз смятам, че наливането на пари в този момент има двояко значение. Става въпрос не за 250 млн., а за 500 млн. лв., които ще заместват липсващите пари от еврофондовете. Допълнително изливането на пари в края на този мандат по твърде непрозрачен начин създава усещане за политически субективизъм, който това управление винаги е проявявало. Не може на кръпка да оправяме една стара дреха”, подчерта Златев. Людмил Бучев пък изтъкна, че в момент, когато заради кризата фирмите се огъват, тези парите, както и средствата от излишъка е трябвало да бъдат изхарчени в диалог с бизнеса, защото именно фирмите могат да измъкнат по-бързо държава от кризата.

Последваха дебати, концентирани около проблемите около усвояването на еврофондовете, броят и готовността на проектите, подготвеността на администрацията.

Сред новите акценти при разискването на поуките от усвояването на европейските пари се откроиха думите на Дацов, който призна за проблемите с административния капацитет и се обяви за „вкарването” на еврофондовете в бюджета на страната.

Пак за европроектите, Евгени Чачев предложи проследяване на евро-проектите по електронен път. Веселин Златев бе категоричен, че основната поука е, че България е претърпяла пълно фиаско при еврофондовете, при положение, че сме усвоили по-малко от 1% от средствата за определени за България.

Дебатите завършиха с темите за регионалното развитие и инфраструктурата. Иван Бойков изп. дир на Строителната камара попита почти риторично присъстващите политици, защо няма консенсус по най-важните за държавата въпроси. „Защото нямаме консенсус, затова нямаме магистрали и пътища”, почти сам даде отговор самият Бойков.

Любомир Дацов се съгласи, че Агенция Пътища е пропиляла години и изрази учудване защо агенцията не се намира в Министерството на транспорта.

„Не се построиха магистралите защото не се правеше разлика между усвояване и присвояване”, отвърна Евгени Чачев. Найден Зеленогорски, като кмет на град от Северна България посочи фаворизирането на изграждането на магистрала Тракия за сметка на Хемус. „Има неравностойно развитие на Южна и Северна Българгия”, съобщи Зеленогорски.

Проблемите при магистрала Тракия бяха признати дори от Искра Михайлова „Ние се провалихме с магистрала Тращия, заради резки движения. Ние си подавахме топката, само да не е в нас”, каза Михайлова.