В Испания и във Франция тенденцията по отношение на дружества в несъстоятелност все още е тревожна. Все пак, малките и средните предприятия в двете страни са се развили по различен начин от началото на кризата през 2008 г. и прогнозите на Кофас за нивата на несъстоятелност през 2014 г. допълнително подчертават това разминаване.

 

И в двете страни делът на компаниите в несъстоятелност остава притеснителен, което оказва сериозно влияние върху икономиката. Малките и средни предприятия осигуряват заетост на над една трета от служителите и дават съществена част от добавената стойност в бизнес секторите с изключение на земеделието и финансовите услуги, съответно 32% във Франция и 37.4% в Испания.

 

След лек спад от 4% за една година в края на март 2014 г., и рязко покачване с над 30% през 2013 г., броят на испанските малки фирми в несъстоятелност надвишава дори нивото за кризисната 2009 г.

 

Във Франция тенденцията на ръст е налице от повече от година и засяга 4 682 компании, което е 7.3% от всички малки и средни предприятия. Въпреки това, за разлика от Испания, броят на случаите на несъстоятелност остава под рекордното си ниво от 2009 г. когато бяха регистрирани 5 155 фалита.

 

Тежкият макроикономически климат в Испания изглежда като разумно обяснение на затрудненията на малките и средни предприятия. В същото време, сериозността на кризата доведе до дълбока промяна при испанските компании. Въпреки високия дълг, еквивалентен на 97.9% от БВП през третото тримесечие на 2013 г., който ги принуди да намалят своите пасиви за сметка на инвестиционните възможности, оказвайки и значителния натиск върху паричните потоци, рентабилността на компаниите се увеличава.

 

Другата положителна последица от кризата е, че като компенсация на забавеното търсене на домакинствата, испанските фирми се отвориха към международните пазари. Така, 25% от тях в момента са износители, в сравнение с 19% във Франция, което смекчи последствията от рецесията.

 

Във Франция ефектите от кризата са по-слаби, и макар че търсенето е гъвкаво, френските доставчици я преживяват тежко. Това се вижда от устойчиво високото ниво на случаите на несъстоятелност.

 

Френските компании не са се подобрили ценовата си конкурентоспособност, което щеше да им позволи да спечелят пазарен дял в износа и да продължават да разчитат на вътрешното търсене.

 

За целта е необходимо увеличаване на потреблението, което от своя страна отбелязва тенденция към намаляване, изразена в свиването на разходите на домакинствата през първото тримесечие на 2014 г. с 0.5% в сравнение с четвъртото тримесечие на 2013 г.

 

Поради всичко могат да се идентифицират три ключови фактора при прогнозирането на фалитите във Франция и Испания. Това са: влиянието на сектора на строителството (където има много случаи на несъстоятелност), зависимостта на бизнеса от потреблението и от износа на стоки (в Испания) или услуги (във Франция).

 

Според прогнозите на Кофас за Испания, където възстановяването е потвърдено, при лек подем в потреблението (1.1%), значително увеличение в износа на стоки (5.5%) и стагнация в разходите за труд в строителството, фалитите би трябвало да намалеят най-малко с 13%.

 

Във Франция подобрението няма да бъде толкова значително. Въпреки това броят на случаите на несъстоятелност ще започне да намалява заради умерените темпове на ръст на потреблението (0.8%), динамика на износа на услуги (3%) и леко увеличение (0.5%) в цената на труда в строителния сектор.