В Националния музей „Земята и хората“ се състоя премиерата на книгата „Унизената Земя“, с автор - редактора в DarikFinance.bg Димитър Събев. „Унизената Земя“ е Eкономическо изследване, по думите на автора: тя обединява икономическия и екологичния подход, за да може през фокуса на устойчивото социално развитие да се прогнозират и планират политики и поведение, които едновременно увеличават икономическото богатство, оползотворяват човешкия потенциал и съхраняват природното богатство.
Разполагаемият доход на хората в България много скоро, в рамките на следващите две до три години, чувствително ще се увеличи, счита Димитър Събев. Този силно положителен факт крие в себе си съществена опасност за природата на България. Много вероятно е у нас да се възпроизведе моделът, който виждаме в САЩ през 1950-те и в Централна Европа през 2000-те години: ръстът на личното благосъстояние води до социална апатия. „Доволството от пълния хладилник“ ще намали готовността на хората да се активизират по проблеми от нациално значение, какъвто е природозащитата.
Затова паралелно с укрепването на гражданското общество, силно наложително е в България още в близките месеци да заработи държавна институция, активно ангажирана с опазването на природата. В момента Министерството на околната среда и водите не изпълнява природозащитна функция, категоричен е Димитър Събев. Необходима е не само смяна на ръководството в МОСВ, но и реорганизация на това ведомство. То трябва да престане да раздава „фалшиви“ разрешителни за всяко инвестиционно намерение, а действително да се заеме със защита на природата на базата на реални изследвания и оценки на въздействието.
Економиката като концепция за икономическа политика, която носи ръст на индивидуалното богатство, блага на обществото и подобряване качеството на околната среда, ще е изключително полезна за дейността на подобна институция. Но економиката не е нещо повече от празни приказки, когато природозащитата е декларирана, но не и действителна цел – както е у нас в момента, твърди авторът на „Унизената Земя“.
Унижението на Земята идва оттам, че ние сме разпознали екологичните си проблеми, но се опитваме да ги решим по стария начин, чрез механизмите на финансовия капитализъм – счита Димитър Събев. Така наливаме ново вино в стари мехове – нещо, от което можем само да загубим. Икономика и финансов капитализъм са две различни понятия, твърди той, позовавайки се на трудовете на Аристотел и Адам Смит. Колкото е утопичен комунизмът, толкова е неосъществима и идеята за абсолютно свободното пазарно стопанство.
Свободната стопанска инициатива, лишена от държавен екологичен контрол, е природно бедствие, твърди авторът. Но е жива и опасността от залитане към другата крайност: природна консервация, която ще ощети местните общности, лишавайки ги от поминък. Очевидно трябва да се избере балансираният път – а това е невъзможно в настоящата институционална рамка в България.
На представянето присъстваха специалисти и заинтересувани от различни научни и идейни области, които изложиха гледните си точки по проблема и допринесоха за активна дискусия. "Унизената Земя" е първият по-голям отпечатан труд на Димитър Събев, който заяви, че изследователските му усилия за превръщането на икономиката на България в економика ще продължат.