EVN България пуска в сайта си договорите, с които закупи Електроразпределение - Пловдив и Електроразпределение - Стара Загора.

От компанията нямат притеснения, че ще им бъде отнет лицензът. Това обяви регионалният шеф на EVN България Йорг Золфелнер на извънредна пресконференция след протестите последните дни.  

Золфелнер отказа да разкрие каква е заплатата му. "Моята заплата не е в регулаторната база на разходите на дружеството. 100 000 лева са фантастична сума, абсурд", заяви Золфелнер. От всеки лев, който влиза в компанията, само 5,7 стотинки са за тях, допълни той.

Според него в момента на първо място стои въпросът какви тайни има в договорите на електроразпределителните дружества. "От една страна имаме фиксирана възвращаемост на капитала, от друга страна имаме повече оперативни разходи от тези, които са одобрени в регулаторната рамка", посочи той.

По думите му разликата между тези 12 и 16% и реалната възвращаемост са значими. Средната възвращаемост е 5,85%. Имаме увеличение със средно 13,6% на фактурите от 2011 до 2012 година, каза още Золфелнер.

EVN е 100% собственост на Австрийската фирма, но активно инвестира в България и води до добри резултати. Досега са инвестирани над 1,1 млрд. лв. в българска енергетика в Стара Загора и Пловдив, заяви Калина Трифонова, председател на дружеството. Това е много повече от предишните години, когато компаниите бяха държавни.

Инвестираме в подобряване на мрежата, трафопостове, подмяна на мрежа. Подобрихме топлофикацията в Пловдив, инвестирахме в нови, ефикасни съоръжения, намалихме сметките, каза тя.

Сътрудниците в компанията съвестно изпълняват задълженията си и отстраняват аварии, независимо какво е времето. Ние закупуваме високопроходима техника, джипове, но това е, за да си вършим работата. Никой от дружеството не си позволява да се вози в джип, допълни тя.

EVN България е инвестирала в своята електроразпределителна мрежа над 1,1 млрд. лв. за периода 2006 - 2012 г. Освен това за същия период в държавния бюджет са вкарани над 400 млн. лв., както и 700 млн. лв., което беше цената, за която бяха приватизирани Електроразпределение - Пловдив и Електроразпределение - Стара Загора, каза Золфелнер.

Приходите на дружеството за същия период възлизат между 6 и 7 млрд. лв., като общата натрупана печалба е над 315 млн. лв. Золфелнер заяви, че средната възвращаемост на капитала (от нея произтича печалбата) на дружеството през тези години е 5,85%, която е по-ниска от тази, ако капиталите на дружеството бяха вкарани на депозит в банка.

По думите му единствено отговорността е тази, която ги кара да извършват тази дейност, а не да вложат парите си в банката. Той отказа да коментира въпроса за евентуалното отнемане на лицензите на дружеството и каза, че единственото нещо, което EVN се стреми да прави, е да спазва своя приватизационен договор и условията, записани в лицензиите им.