Вестник Капитал Daily
"Седем в битка за 100 млн. евро от "Булгартрансгаз"
Седем кандидата подадоха документи за участие в обществената поръчка, обявена от "Булгартрансгаз", за модернизация на шест компресорни станции – четири от транзитната и две от националната газопреносна система. Модернизацията на компресорните станции ще се извърши чрез замяна на старите агрегати с нискоемисионни газотурбокомпресорни агрегати.
От кандидатите, подали документи за участие в обществената поръчка, само две фирми участват самостоятелно. Това са "Главболгарстрой на Симеон Пешов и "Енергоремонт холдинг", което е индиректно свързано с Богомил Манчев и Цветан Василев. В обединението "Груп файв констръкшън-Владимпекс-Станилов" участват фирмата "Груп файв", която е с регистрация в Южна Африка, и "Владимпекс", която има връзка с нереализирания проект за петролната рафинерия в Силистра от австрийската Petromaxx чрез своя управител Владимир Начев. Според информационната система ДАКСИ Начев е съдружник и в "Обединена нефтена компания". Друг консорциум е "Риск инженеринг – Монтажинженеринг", които пак са от групата на Богомил Манчев, който печели голяма част от поръчките в енергетиката, а също така е и архитект-инженер по проекта АЕЦ "Белене".
"Нужни са 100 млн. лева за нова електропреносна мрежа в София"
Според ЧЕЗ близо 90% от кабелите в столицата са с изтекъл експлоатационен срок. Спешно трябва да се инвестира в подмяна на кабели 110 киловолта, които захранват центъра на столицата. Най-проблемните кабели са тези, които захранват подстанции Хиподрума, Средец и Левски и от тях се осигурява електрозахранването на централните столични квартали. Дори самият център на столицата, където се намират Министерски съвет, Президентството и парламента, са застрашени от аварии заради остарелите кабели, коментираха от ЧЕЗ.
Вестник Сега
"Фискалният резерв нарасна до 4 млрд. лв. след като към 10 февруари беше паднал доста под тази сума"
Парите от резерва в БНБ са 3.35 млрд. лв. към 17 февруари, сочат данните на Централната банка. Отделно в търговските банки в момента се държат още около 600 млн. лв. от фискалния резерв на страната. В края на м. г. резервът беше 5 млрд. лева. По данни на финансовото министерство причините за намаляване на резерва в началото на февруари са плащания през януари по държавния дълг и на земеделските производители.
Вестник Класа
"Шивашкият сектор постепенно излиза от кризата"
Секторът „Текстил и облекло“ постепенно излиза от кризата, сочи експертен доклад, поръчан от Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил (БАПИОТ). Тенденцията на възстановяване започва през второто тримесечие на 2011 г. На годишна база то е по-високо с 10,2%, а спрямо първото тримесечие на 2011 г. – с 25,7%. Тенденцията в производството само на облекло е значително по- различна, където водещ регион е Благоевградският със 17% от всички шивашки предприятия. След това се нареждат Пловдив с 12%, Хасково с 11%, София-град с 9% и Русе със 7%. Прави впечатление, че производството на облекла и на текстил и текстилни изделия е в съотношение около 5:1. Ако бъде анализирана и номенклатурата на производителите на текстил, се оказва, че определени видове тъкани нямат български производител и при разработване на бъдещи стратегии трябва да бъдат идентифицирани именно тези пропуски, за да се постигне оптимално снабдяване.
Вестник 24 часа
"Корпоративна банка лапна и “Техномаркет”
Корпоративна банка вече контролира и веригата за техника "Техномаркет", научи "24 часа". Трезорът на Цветан Василев е изкупил дълга към "Райфайзен Виена" на мажоритарния собственик на компанията - бившият фонд "Икуест", който сега се казва"Транс Болкан инвестмънт лимитид (TBIL) с регистрация в Холандия. Дружеството притежава освен "Техномаркет" и румънската верига "Домо".
Според запознати с бизнеса с електроника е възможно да има и споразумение между собственика на Корпоративна банка Цветан Василев и TBIL, което да включва и поемането на собствеността върху "Техномаркет". TBIL държи 61,8% от дружеството. В началото на 2011 г. бе обявено, че акционерите търсят купувач. Сделката трябваше да стане за 12 месеца и това съвпада с изкупуването на дълга.
Вестник Труд
"Слагат солари на панелките"
Монтирането на соларни централи по покривите на блоковете ще стане задължителен елемент от санирането на панелните сгради. Това се зарече вчера главният архитект на София Петър Диков. Идеята му е общината да подари на всяка жилищна асоциация, която кандидатства за средства за саниране, по един проект за слънчева централа на покрива.
Става въпрос за 30-киловолтови централи, които се свързват с елтаблото. Тяхното финансиране според Диков спокойно може да се поеме от оперативна програма “Регионално развитие”, която ще плати 50% от разходите на жилищните кооперации за предстоящото саниране.
