Дневник
„Осигурителните прагове за 2010 г. замръзват”
Заради икономическата криза ръстът на минималните осигурителни прагове през 2010 г. ще е доста по-скромен на фона на значителното им увеличаване през последните години, а в много браншове те ще бъдат замразени. Това означава, че минималните заплати ще останат каквито са или ще бъдат повишени съвсем малко. В металургията, машиностроенето, химията и строителството праговете няма да се променят. Производителите на консерви и безалкохолни напитки също настояват минималните доходи, върху които внасят социални осигуровки, да останат същите и догодина. Мотивите им са, че ако това не се случи, заради спада в поръчките ще се принудят да съкращават работници или да намалят заплатите им.
„Държавата вдига наказателната лихва за просрочени данъци”
Правителството може да вдигне драстично наказателната добавка за просрочените данъчни задължения, съобщиха източници от Министерския съвет. Според тях мярката трябва да дисциплинира фирмите и те да не бавят плащанията си към държавата, каквито сигнали има от началото на годината. В момента след изтичане на законово установените срокове за внасяне на задълженията към държавата на фирми и граждани се начислява лихва в размер на основния лихвен процент плюс 10 процентни пункта. Промените, които правителството планира, ще вдигнат добавката на 20 пункта.
„Дянков: Влизане в еврозоната до края на мандата е наш приоритет”
Присъединяването на България към еврозоната е основен приоритет и това трябва да стане преди края на мандата на новото правителство. Това заяви пред Ройтерс финансовият министър Симеон Дянков. Финансовото министерство е започнало неформални преговори за влизането във валутния механизъм ERMII, каза още Дянков. "Основната ми цел през целия мандат ще е членство в еврозоната. Твърдо вярвам и съм оптимист, че това може да стане до края на мандата", твърди вицепремиерът. Правителството е изпратило на Европейската комисия антикризисните си мерки, става ясно от изказването на финансовия министър.
„Фондовите пазари показват излизане от кризата”
Само година след най-критичния за световната финансова система момент през последните няколко десетилетия - рухването на инвестиционната банка "Леман брадърс", борсите по света дадоха заявка за излизане на световната икономика от считаната за най-дълбока от времето на Голямата депресия криза. В сряда всички фондови пазари по света регистрираха нови повишения, а тези в развиващите се страни отчетоха най-високите си нива от година насам. Индексът на развиващите се пазари - MSCI Emerging Markets, мина над 910 пункта, което не се беше случвало от 8 септември 2008 г. Спрямо дъната през октомври пък това е повишение от 100%. Българската фондова борса не остана по назад, след като основният й показател SOFIX прескочи ключовите 500 пункта - 11-месечен връх и най-високото ниво от началото на годината. За последните десет сесии на БФБ пък само една е завършвала на червено.
Монитор
„Симеон Дянков: Балансираният бюджет ще смъкне банковите лихви”
Приключването на 2009 г. с балансиран бюджет е най-важната задача, която си е поставило правителството в краткосрочната програма за справяне с кризата. Това каза финансовият министър Симеон Дянков вчера при представянето на пакета от мерки. В момента страната се нуждае от стабилна консервативна финансова политика, категоричен е той. Това ще помогне финансовият ресурс, който идва към България, да стане доста по-евтин и така ще се намалят и лихвите по заемите. През последните два месеца цената му се е смъкнала с близо 2 процентни пункта. С още толкова ще спадне до края на годината, ако страната ни върви към балансиран бюджет, прогнозира Дянков. Държавата обаче няма да принуждава търговските банки да променят лихвената си политика, въпреки че има възможност за такава рестрикция с помощта на закон. Шефът на финансовото ведомство е категорично против подобна намеса.
„Туризмът изведе текущата сметка до плюс €102 млн.”
Текущата сметка за юли 2009 г. е положителна, в размер на 102 млн. евро, при отрицателна текуща сметка в размер на 439,1 млн. евро за юли 2008 г., показват данните на БНБ. Основни фактори за увеличението на баланса по текущата сметка в сравнение със същия месец на миналата година са намалелите дефицити по търговското салдо с 328,3 млн. евро. Услугите се свързват основно с летния туристически сезон, като от туристическите приходи в България се изваждат разходите, които българи са реализирали в чужбина.
„Русия готова да вземе дял от АЕЦ Белене”
Русия е готова да разгледа предложение на България за инвестиционно участие в АЕЦ "Белене" в случай на продажба на държавния дял, съобщи руският министър на енергетиката Сергей Шматко, цитиран от Интерфакс. Изявлението идва ден след като българският му колега Трайчо Трайков каза, че държавата е склонна да даде шанс за продължаване на замразения от новото правителство проект до изясняване на икономическата му ефективност. Изграждането на ядрената централа обаче ще стане без участието на данъкоплатците във финансирането, каза Трайков.
Стандарт
„Уволняват 553 митничари”
Уволняват 553 души от Агенция "Митници" заради неефективност на работата на митническите бюра и офиси. Останалите митничари обаче също могат да загубят работата си, ако не изкарат подготвяните им тестове. Това съобщиха вчера вицепремиерът Симеон Дянков и директорът на Агенция "Митници" Ваньо Танов.
„Отказваме заем до 14 дни”
Клиентите на банките ще могат да се отказват от заема си до 14 дни след подписване на договора и изтегляне на кредита. Това предвижда възможност в подготвяния от Министерство на икономиката, енергетиката и туризма проект на закон за потребителските кредити, обяви пред "Дарик радио" Емил Алексиев от ведомството. 14-дневният период се дава, за да може потребителят да размисли. През този период клиентът ще може да се откаже от заема, без да дължи никакви такси на банката. За да се развали договорът за кредит, клиентът ще трябва да върне всичките взети назаем пари, ще бъде записано в закона за потребителските кредити. Заблуждаващата реклама при кредитирането ще бъде забранена от новия закон, каза още Емил Алексиев.
24 часа
„Министър Сергей Шматко идва с оферта за Белене”
С оферта за покупка на акции в АЕЦ "Белене" идва в София руският енергиен министър Сергей Шматко. Ако руснаците купят дял в "Белене", то собствениците ще станат трима - НЕК, немската RWE с 49 на сто от акциите и все още неуточнена държавна компания на Руската федерация. В края на май месец в руските медии се появи информация, че RWE преговаря с "Интер РАО" за да подели акциите си от централата. Тази фирма е руската НЕК, но със собственост и в централи. Компанията беше един от кандидатите за покупката на електроразпределителните дружества и на други енергийни дружества у нас. Няколко дни преди идването на енергетик номер 1 на Русия в София подгряваща пресконференция даде Генадий Тепкян, вицепрезидент на "Атомстройекспорт", компанията, която спечели търга за изграждане на втората атомна централа.
„Бандеролите вече ще са ден за ден”
Бандеролите за алкохол вече ще се дават ден за ден на производителите, като целта е да се избегнат измамите и укриване на акциз. Това е станало ясно при вчерашната среша на шеф на митниците Вальо Танов с председателя на Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки Бранимир Ботев. Освен това лепенките щели да бъдат поставяни върху продукцията в присъствието на митничар. Друга мярка, предложена от Агенция "Митници", е монтирането на спиртомери. Така митниците ще получават онлайн информация за наличностите в данъчните складове.
„20 фирми са скрили дивидент от държавата”
Това казва в интервю за изданието вицепремиерът Симеон Дянков. На въпрос защо е определил като малоумни някои от идеите в икономическия доклад за президента, той отговаря: Две глави ме притесняват - за данъците и банките. Тезата за финансовото здраве на банковата ни система е странна - едва ли не сме пред криза, а такова нещо няма. Тези глави не са писани от хора, които разбират от финанси и икономика. Един от слабите моменти в данъчната част е, че по време на криза данъчната политика никога не се променя рязко. Това, което предлагат, е за бюджет 2010 г. да направим смут в приходната политика с премахването на плоския данък и да влезем в нова криза. Иначе може да се спори дали е хубаво да има необлагаем минимум от 1000 лв. Според мен е лоша мярка, защото помага на хората и секторите, които не искат да стават по-производителни. Ако пък се увеличат ставките за богатите, те ще почнат да крият доходите си. По време на криза такива теми не могат да се дискутират. Според Дянков в тези 9 месеца, които започват от началото на правителството, ако работата бъде свършена, ще започнем да излизаме от кризата. Това е април-май 2010 г. Когато започнахме работа, казахме, че ще направим 15 неща през първите 3 месеца, а от втория месец - което е сега, ще започна да работя за следващите 6 месеца. Тези 15 мерки, от които вече са направени 9, са част от 80-те в програмата. В нея казваме какво да се направи до излизане от кризата и след това как конкурентоспособността ни да се качва. В НАП изчезват около 2 млрд., в митниците са два пъти повече.
Труд
„Кабинетът не можел да влияе на лихвите”
Правителството не може да диктува политиката на БНБ и търговските банки, затова в мерките на кабинета срещу икономическата криза не се предвижда механизъм, с който да се ограничат възможностите на банките да променят лихвите по стари кредити. Това заяви на пресконференция вчера финансовият министър Симеон Дянков, след като представи пакета от краткосрочни мерки на правителството за излизане от икономическата криза. Ден по-рано Националният съвет за тристранно сътрудничество, в който участват представители на правителството, синдикатите и работодателските организации, обяви, че е постигнато съгласие за озаптяване на лихвите. Вчера Дянков отрече подобна мярка да е заложена в пакета, който той е внесъл в кабинета. Общо 82 са краткосрочните мерки, като от тях 32 бяха договорени във вторник от тристранката, каза още Дянков. В него влизали и мерки, които правителството вече е предприело, затова броят им е нараснал. Краткосрочната антикризисна програма обхваща период от 9 месеца.
Пари
„Правителството с 82 антикризисни мерки”
Правителството разгледа 82 антикризисни мерки, чиято цел е до май 2010 г. да помогнат на държавата да се справи с икономическата криза, обясни вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. 30 от тях са предложения, направени от тристранния съвет, а 50 от правителството. Различните парламентарни групи имат срок от една седмица, в който трябва да разгледат и коментират мерките, обясни финансовият министър. Антикризисната програма ще бъде приета следващата седмица, а дотогава парламентарните групи могат да правят нови предложения. Чрез тези мерки новото правителство трябва да докаже, че работи по различен начин от предишното, заяви Дянков. По думите му най-важната мярка е № 1 от 50-те мерки на правителството. Тя се отнася до постигане на балансиран бюджет за 2009 г. Ако бюджетът за 2009 г. бъде балансиран и се вижда, че месец след месец работим за това, ще дадем положителен сигнал навън, каза Дянков. Това би довело до поевтиняване на финансовия ресурс, който идва от чужбина чрез банките майки. През последните месеци той е поевтинял с 2 процентни пункта и може да се намали с още толкова, каза финансовият министър.
Коментари
0