Вестник Дневник


„Ковачки купи ТЕЦ „Бобов дол” изгодно на нещо като търг”

Година след като беше проваленасделката с гръцката PPCза ТЕЦ "Бобов дол", собственик на централатастана контролираният от Христо Ковачкиконсорциум "Енергия МК". Вчера на търг в Агенцията за приватизацияТЕЦ беше продаден на първоначално обявената цена от 100 млн. лв. без наддаване. Причина за това стана отпадането на другия от двама участника, свързаната с бизнесмена фирма - "Минна компания", която не беше приложила платежно нареждане за внесена парична гаранция от 5 млн. лв.Постигнатацена е с 38 млн. лв. по-ниска отдоговорената през 2006 г.с PPC, когато гърците бяха определени за купувач с оферта 71 млн. евро. Новият собственик на ТЕЦ-а Христо Ковачки е цитиран да казва, че за ТЕЦ-а е важно да остане българска собственост и е съвсем нормално да бъде купен от компанията, в която влизат мините - доставчици на обекта. Те са основно собственост отново на близки до Ковачки фирми.

„Цената на рапицата в България е нараснала почти двойно за година”

Цената на рапицата в България се е увеличила почти двойно за една година, съобщиха от Софийската стокова борса. В момента тон от маслодайната култура се продава срещу 554 долара в сравнение с 2007 г., когато е струвала 357 долара. В същото време турски търговци предлагат до 400 евро (628.87 долара)за тонрапица, съобщават от асоциацията на производителите на зърнени култури. Двойното увеличение на цената на рапицата се дължи на превръщането й в стратегическа култура за производството на биогорива, обясниха от борсата.В страната само за последната година площите, засети с рапица, са се увеличили с около 30 на сто. Тенденция, която се забелязва на пазара, е бъдещият добив да се продава на заводите за преработка в България и чужбина,на зелено срещу предварително уговорена сума.

"Делойт България" ще консултира създаването на енергийния холдинг”

"Делойт България" беше избрана за консултант на Министерството на икономиката и енергетиката при създаване на български енергиен холдинг, съобщиха от ведомството на Петър Димитров. Участниците, които подадоха оферти в срок (10 юни) за обществената поръчка, бяха три - "Булброкърс консултинг" ЕООД, "Делойт България" ООД и консорциум "Евроодит Би Екс".

Вестник Пари


„Фондовата борса остава под властта на чуждите пазари”

Новините от международните капиталови пазари ще продължават да оказват най-голямо влияние върху движението на БФБ. Около това мнение се обединяват ръководители на водещи публични дружества, които вестникът е потърсил за прогноза. Според Кирил Бошов о Еврохолд България АД докато не се появи ясен сигнал, че крахът в световен мащаб е към края си, новините отвън ще продължат да са основния двигател и на борсата. Александър Керезов от Химимпорт АД допълва, че през последните 2 години дружеството изкарва много добри отчети, но това никога не е оказвало влияние върху движението на акциите. В момента пазарът се движи от къси пари, казва още Керезов. Атанас Бобоков от Монбат АД смята, че след 6 месеца тежестта на чуждите пазари ще отслабва и ще се даде път на отчетите.

Вестник Сега


„Иракският дълг идва следващата седмица”

Иракският дълг най-вероятно ще пристигне по сметките на българското правителство следващата седмица. Очаква се Ирак да нареди превода по банков път на 30 юни, съобщиха вчера за "Сега" от финансовото министерство. Последният ден на юни е крайният срок, в който трябва да се извърши плащането съгласно споразумението между София и Багдад. Управляващите вече си правят сметките как да похарчат милионите. Най-вероятно част от тях ще отидат за изграждането на магистрала "Тракия".На 8 ноември м.г. българското правителство прие да се откаже от 3.51 млрд. долара дълг на Ирак срещу бързо изплащане на 360 млн. долара.