Вестник Дневник

"Транспортът и енергетиката под една шапка"

Министерствата на енергетиката и на транспорта и съобщенията да бъдат слети в едно, а икономическото ведомство да отговаря за високите технологии. За подобно намерение на експертите на ГЕРБ може да се съди от предложените вчера парламентарни комисии. Идеята на партията на Бойко Борисов е да има комисия по икономика и високи технологии и друга по енергетика, транспорт и съобщения вместо досегашните четири.

Междувременно зам.-председателят на групата на ГЕРБ Искра Фидосова, която ръководи изработването на новия правилник на депутатите, поне три пъти обяви, че постоянните парламентарни органи ще съответстват на структурата на бъдещия Министерски съвет. Това съвпада и с многократните коментари на Борисов, че ще има по-компактен кабинет.

"И БСК призова управляващите да мислят за споразумение с МВФ"

Българската стопанска камара също призова правителството внимателно да прецени нуждата от споразумение с Международния валутен фонд.

БСК препоръчва извършването на анализ и прогноза за развитието на бюджета, на очаквания дефицит, на дефицита по текущата сметка и на фискалния резерв на страната. В зависимост от резултатите - да се уточни необходимостта от воденето на разговори с международни финансови институции. Като причина за призива си от БСК посочват валутните резерви на България, които през последните месеци са спаднали от 28.7 млрд. лв. на 23.04 млрд. лв. или с 19.8%. В случай, че валутният резерв достигне 15 млрд. лв. (спад от 35% спрямо сегашния му размер, бел. ред.) и се запази тренда на неговото намаляване, може да се пристъпи към сключването на съответното споразумение с фонда.

Вестник Пари

"Шивашките фирми с още 25% спад през есента"

Спадът в българската шивашка промишленост продължава да се задълбочава. След като браншът отчете в началото на годината 20-25% свиване на поръчките за пролетно-летния сезон, сега отбелязва нови 25% спад този път на поръчките за сезоне есен-зима 2009-2010 г.

Конфекционерите първи поеха удара от кризата, защото притесненият за бъдещето си човек се лишава от нещата, които може да бъдат премислени преди покупка, а облеклото е в тази категория, коментира Валерия Жекова, председател на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил (БАПИОТ). Потреблението намаля, търговците започнаха по-слабо да зареждат магазините, в резултат на което сезон есен-зима 2009-2010 при нас е с доста намалени количества, каза Жекова. 93% от производството на облекла в България е предназначено за страните от Европа.

Вестник 24 часа

"Директор в Булбанк: Депозитната война е много опасна"

Депозитната война за привличане на клиенти с високи лихви е опасна. Освен че заплашва способността на системата да поема загуби, носи риск и за стабилността на банките.

За това предупреди главният оперативен директор на УниКредит Булбанк Андреа Казини на среща в БТПП.

Високите лихви по депозити увеличават разходите по обслужване на кредитите, а това носи няколко риска, обобщи Казини. Според него може да се засили спадът на БВП и да се увеличи безработицата. Расте и опасността от повече лоши кредити, а оттам и нуждата банките да отписват активи.

Депозитната война можела да се окаже и пречка за въвеждане на еврото, защото според критериите дългосрочните лихви не трябва да надхвърлят с повече от 2% средното за трите страни членки с най-ниска инфлация.

Най-лошият възможен сценарий предвижда нуждата от рекапитализация на някои банки, прогнозира Казини. Той подкрепя идеята за споразумение с МВФ. То щяло да помогне на новото правителство за увеличаване на ликвидността и да смекчи ефектите от кризата.

"Фирма до Холдинг Пътища взе находище"

Шест разрешения за търсене и проучване на находища за подземни богатства раздаде вчера правителството на вероятно последното заседание за мандата си.

2 от разрешенията са за строителни материали в находищата Сютлийка-1 до Момчилград и Върбел до Никопол. Там права получиха съответно фирмите Армира гнайс-06 и Железобетонстрой АД. Съсобственик на втората е Мирослав Мазнев, който е и управител на фирма Пътища, която пък е собственост на Холдинг Пътища на бизнесмена Васил Божков. За пет месеца проучвания, след които ще има право и на концесия, Железобетонстрой ще инвестира 53 690 лв.

Разрешения за проучване на находища на скално-облицовъчни материали пък получиха фирмите Енаком ООД, Гнайс технолоджи Адем и сие и Гнайс и ко. Находище на метални полезни изкопаеми до Ивайоловград и Любимец пък ще проучва щомпанията Монтажни бази ООД.

Вестник Сега

"България ще плаща неустойки, ако спре АЕЦ Белене”

България ще плаща неустойки, ако спре проекта за изграждането на АЕЦ Белене, заяви вчера членът на съвета на директорите на Български енергиен холдинг (БЕХ) Борис Пеков. Той каза това по повод искането на бъдещия премиер Бойко Борисов от миналата седмица да се спрат най-големите проекти - газопроводът Южен поток и АЕЦ Белене. Пеков не пожела да каже колко големи са сумите по неустойките. Не мога да знам наизуст всички цифри, заяви той.

Договорът за проектиране на новата централа според ръководството на БЕХ е за 193 млн. евро. От тях за оборудване са отишли 89 млн. евро. Договорът за демонтажа на старите реактори и подготовката на площадката за изграждането на нови реактори е за 97 млн. евро. Договорът за текущи дейности с руската Атомстройекспорт е за около 202 млн. евро, т.е. досега за Белене са отишли към 600 млн. евро. Според ръководството на холдинга до края на септември предстои да се подпише споразумение с германската RWE за финансиране на проекта.