Стандарт
„Връщаме заеми без наказателни лихви”
Потребителските заеми вече може да се погасяват без наказателни лихви. Ако върнете парите на банката преди изтичане на срока на заема, няма да се дължат никакви лихви или такси, които досега бяха познати като "наказателни лихви". Това гласи промяна в Закона за потребителския кредит, обнародвана в Държавен вестник в последния работен ден на миналата година. Мярката важи само за потребителските банкови заеми, докато при ипотечните "наказателните лихви" си остават. С промяната, приета от депутатите в края на 2008 г., отпадат текстовете от закона, според които погасяващият предсрочно кредита си дължи разходи, които не могат да надвишават тримесечния еквивалент на годишния процент на разходите по потребителския кредит. Лихвите по потребителските кредити са в диапазона между 7 и 20% и са доста по-високи отколкото по ипотечните заеми. Срокът на потребителските кредити е до 10 години, спрямо до 30 години по ипотечните. В резултат при потребителските заеми се плащат големи месечни вноски спрямо теглената сума. Предсрочното погасяване на потребителски заем при наличност на свободни средства значително би облекчило разходите на семейния бюджет. Възможно е промяната да доведе до увеличаване на лихвите по потребителските заеми, защото тези, които могат да си позволят предсрочно плащане, ще го направят и банките ще имат по-малки приходи.
Новинар
„Заради газовата война между Русия и Украйна: Длъжниците първи остават без парно”
Абонатите на топлофикациите могат да останат без парно, ако от „Газпром” намалят доставките на газ към страната ни с над 30 процента. Това заяви вчера за „Новинар” председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Валентин Терзийски. Преди ден Москва намали подаваната към България суровина с 15 процента заради газовия конфликт, който избухна между Русия и Украйна. В момента „Булгаргаз” разполага със запаси от суровината в Чирен, които могат да стигнат за около месец. Ако обаче студеното време се задържи по-дълго, има вероятност запасите в хранилището да бъдат изчерпани и за по-малко от месец, заяви шефът на „Булгаргаз” Димитър Гогов. По думите му при намаляване на количествата подаван руски газ топлофикационните дружества няма да се ползват с предимство при снабдяването с гориво. Според запознати първи потърпевши ще са абонатите на парното, които имат най-големи задължения към дружеството.
24 часа
„Русия иска да ни намали газа още, ние отказваме”
Подаването на руски газ за България продължава да е с 10-15% по-малко, отколкото на 2 януари, съобщи вчера шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов. Фирмата е получила факс от балканския диспечерски център, в който се иска количеството да бъде намалено още. България обаче е отказала. Гогов не пожела да уточни с колко руснаците настояват да се свият допълнително доставките. На този етап се справяме със запасите от газ в хранилището в Чирен, каза още шефът на "Булгаргаз". Не било възможно да се прогнозира какво ще стане в следващите дни, защото потреблението на синьо гориво зависело от температурите навън и консумацията на предприятията. Вчера към държавите, които се оплакаха от намалени доставки, се присъедини и Турция. Сърбия обяви, че няма проблеми с доставяните количества. "Газпром" призова ЕС да контролира транзита на руски газ през Украйна, като обеща за увеличи обемите. Компанията определи като юридически необосновани исканите от Киев цени за транзита.
Дневник
„Банките натрупаха над 1.3 млрд. лв. печалба”
За единайсетте месеца на изминалата година банковият сектор е натрупал печалба от 1.318 млрд. лв., като размерът й спрямо същия период на 2007 г. е по-висок с 25.8%. Това показват данните на Българската народна банка, а прогнозите са за цялата 2008 г. общата печалба да достигне 1.5 млрд. лв. В края на ноември 2008 г. активите на банковата система възлизат на 68.8 млрд. лв., като през последните дванайсет месеца се увеличават с 13.8 млрд. лв., или 25%. През миналия месец нарастването на общата сума на активите е със 164 млн. лв. Предходния месец банките отчетоха свиване на активите със 737.3 млн. лв. Отпуснатите бруто кредити и аванси за единайсетте месеца на миналата година достигат 56.249 млрд. лв. Месечният ръст при новоотпуснатите заеми на предприятия и домакинства е незначителен - съответно 0.6%, или 180.6 млн. лв., и 0.8%, или 143.8 млн. лв. Жилищните ипотечни кредити на физически лица остават по-динамичният компонент в сравнение с потребителските кредити. Новоотпуснатите през ноември ипотеки на граждани са били за 123.9 млн. лв. Банките са отпуснали потребителски заеми само 19.845 млн. лв.
Труд
„Идел нов вид държавен капитализъм”
Очертава се преход от пазарен капитализъм към държавен капитализъм през 2009 г. САЩ и Великобритания дават тон, като “национализират” ключови индустрии. Все повече компании ще попадат под опеката на държавата, защото ще имат нужда от евтини кредити, с които да запазят мястото си под слънцето. Най-смелите прогнози на анализаторите са за ръст на глобалната икономика от 1%, но той ще се движи изцяло от развиващите се държави. Развитите икономики ще са на минус. Ръстът на БВП в Китай ще зависи от това как държавата ще стимулира вътрешното потребление, защото износът намалява. Ръст под 8% в Китай би означавал, че комунистическата партия изпуска кормилото на страната.
Капиталовите пазари ще се стабилизират, като е възможно да отчетат и силен ръст, още преди компаниите да обявят подобрени финансови резултати.
Сега
„Кризата стопи сметките на най-богатите със 150 млрд.”
На близо 150 млрд. долара се равняват загубите, които са претърпели десетте най-богати бизнесмени през изминалата година заради финансовата криза. Това изчисли вчера списание "Форбс", което възнамерява през март да публикува най-новата класация. Очаква се списъкът обаче да е много по-къс, отколкото преди. Около 300 души от класацията на "Форбс", в която през март 2008 г. фигурираха над 1100 имена, са със загуби от над 1 млрд. долара на човек, а при няколко десетки от тях те се изчисляват на повече от 5 милиарда долара на човек. Най-драматични загуби е понесла тройката индийски милиардери - металургичния магнат Лакшми Митал, братята-предприемачи Мукеш и Анил Амбани, собственици на нефтохимическия гигант Reliance Industries, а също и Кушал Пал Сингх, собственик на най-голямата компания за недвижима собственост в Индия. Заради кризата техните състояния са намалели общо с около 100 милиарда долара. Сред първите десет бизнесмени, чиито капитали са намалели сериозно заради кризата, има и руснаци.
Коментари
0