Още три страни в Европейския съюз - Испания, Дания и Гърция - вдигнаха  бариерите пред българските и румънските работници, информира близкото до европейските институции електронно издание ЕЮОбзървър (EUObserver).

Същевременно обаче  Великобритания, Ирландия, Германия Австрия, Люксембург, Холандия и Белгия обявиха през последните седмици, че ще държат трудовите си пазари затворени за българи и румънци за втори период от три години, посочвайки  икономическия спад като основна причина за това решение.

След като България и Румъния се присъединиха към Европейския съюз на 1 януари 2007  г., останалите страни в съюза можеха да ограничат достъпа  до трудовите си пазари  за  работници от тези страни за период от максимум  седем години, след който всички ограничения трябва да отпаднат. През първите две  години от членството българите и румънците са сблъскаха с ограничения в повечето страни от съюза с изключение на Кипър, Чехия, Естония, Латвия, Литва, Финландия, Швеция, Полша, Словакия и Словения, припомня  ЕЮОбзървър и отбелязва, че за да бъдат наети в страните, оставили в сила ограниченията,  работниците  от двете страни трябва да имат разрешително за работа и да преминат през дълги и тежки административни процедури, опростени  все пак за някои професии в част от страните в Европейския съюз.

ЕЮОбзървър припомня също, че през ноември миналата година Европейската комисия призова всички страни в Европейския съюз да премахнат съществуващите бариери, изтъквайки, че новите работници не са предизвикали "сериозни смущения" в трудовите пазари, нито пък са ги наводнили, както някои са се опасявали.

Освен това Европейската комисия подчерта, че тези работници  имат принос за икономическия растеж, тъй като попълниха свободни работни места, а присъствието им имаше "слаби или никакви последствия"  върху трудовите възнаграждения или трудовата заетост.

Източник: БТА