Държавата трябва да насърчава раждането на повече деца от работещи и отговорни родители, категоричен е вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин.

Според него нормативната база, според която до трето дете продължителността на отпуска по майчинство е две години, а след трето - година и половина, няма никакъв смисъл. Калфин е категоричен, че ще работи за промяна в това отношение.

Министърът се срещна с представители на Асоциация "Родители", съобщиха от социалното ведомство.

Калфин заяви, че е отворен за всякакви конструктивни предложения, свързани с поощряване на работещите родители, стига да не влизат в противоречие с европейските директиви и световните конвенции, по които България е страна.

Министърът изрази убеждението си, че работещата жена между 30 и 45 години например трябва да бъде насърчавана от държавата да ражда второ или повече деца, но със сигурност не чрез социални помощи. "Не бива да си мислим, че помощите за деца са това, което ще мотивира една жена да си прекъсне работата", отбеляза той.

Министър Калфин изрази разбиране и към избора на жената да остане вкъщи, за да гледа децата си. Той подчерта, обаче, че към момента отпускът за гледане на дете у нас е един от най-дългите в Европа.

"Независимо от дължината на отпуска, той трябва да е еднакъв за всяко поредно дете, родено в едно семейство, а не само за първите три, както е досега", коментира още министърът.