На първо място беше обсъден шистовият газ, но той беше малка част от разговорите, но г-жа Клинътн се съгласи с премиера Борисов, че в такава красива страна като България гражданите й трябва да се грижат за природата си. Но тя каза и, че САЩ също има красива природа и там има нови технологии за преработоване на шистовия газ, за да бъде опазена околната среда. Тя се съгласи, че преди започване на проучването трябва да се види дали това няма по някакъв начин да навреди на природата.

Това беше първото посещение на Хилари Клинтън като държавен секретар на САЩ, тя е приятел на България и искаше да се срещне с президента, с премиера, каза посланикът на САЩ Джеймс Уорлик пред БНТ.

Клинтън не пристигна със специални молби и искания, това беше среща между съюзници. Тя искаше да се запознае с президента, както и да се види с премиера. За мен беше любопитно г-жа Клинтън да посети България и дори успя да види за кратко Боянската църква. Беше много снежно, но тя успя да види красотата на България, посочи Уорлик.

Ние няма да упражняваме някакъв натиск, защото това е в ръцете на българите. Когато има енергетика винаги има опасност – ето България произвежда атомна енергия. Ние в САЩ овладяхме положението по отношение добива на шистовия газ и опазваме природата. Благодарение на добива на шистовия газ цените паднаха главоломно – вие плащате повече отколкото в САЩ, посочи Уорлик, така че вие ще решите, допълни той.

Съгладен съм с оценката на премиера Борисов, че "Шеврон" са действали неорганизирано, дойдоха и мислеха, че всичко е готово. Това важи за всяка компания, която дойде в България или, където и да е било. Мисля, че "Шеврон" си научиха урока. Каквото и да е решението на България за шистовия газ, то трябва да е информирано и обективно, счита Уорлик. Експертът Ричард Морнингстар е посещавал много пъти страната ви, на той е експерт по природния газ, не по шистовия газ и мисля, че неговият фокус ще бъде регионалната енергийна политика, посочи американският посланик.

Ще бъде дискутирана и темата за НАБУКО, както и някои алтернативи на НАБУКО, така наречения Южен коридор. Тази тема ще се обсъжда и с други страни, като Азербайджан, например. Основното препятствие пред НАБУКО е, че много страни участват в него и не е лесно да се получи пълно съгласие. Както виждате в резултат на студеното време цените на газа се повишават, той недостига и затова трябва да се търсят алтернативи, аргументира се Уорлик.

Първият въпрос, който трябва да бъде решен е дали България иска да има 7 блок на Козлодуй и ако има обществена поръчка, естествено, е да участва Уестинг хаус, като компания, работеща с много високи технологии, но вие трябва да решите дали искате този 7-ми блок. Но знам, че Уестинг хаус имат интерес. Тази компания би дошла и с много други полезни технологии, полезни за България. Държавният секретар призова за диверсификация и вие трябва да решите сами въпроса за АЕЦ "Белене", но на първо място е безопасността, защото тя се намира в сеизмична зона.