* допълнен вариант
Лидерът на "Българска социалдемокрация - евролевица" Александър Томов обяви, че партията ще поиска
оставката на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров, който според политическата формация носи основната политическа отговорност за срива на Кремиковци. Томов посочи, че сред причините за искането за оставката е това, че министърът е прогонил двама ключови инвеститори -
укранския Константин Жеваго и индийския Лакшми Митал. Коментарът на Томов бе по време на брифинг, свикан от него, след като сутринта комисията "Кушлев" наложи запор на имуществото му.
По разпореждане на министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров спирането на газоподаването в Кремиковци, за което съобщиха днес от комбината, ще се следи от Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) и от Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) – София, съобщиха от министерството.
ИАОС в момента разполага автоматична измервателна станция на територията на предприятието, която ще следи състоянието на атмосферния въздух. РИОСВ-София вече е във връзка с главния енергетик на Кремиковци и нейни инспектори ще контролират през цялото време спирането на газоподаването. РИОСВ-София е изискала стриктно спазване на аварийния план за предотвратяване на аварии в Кремиковци, като изпълнението на това предписание ще се следи от инспекторите на екоинспекцията. Мнението на инспекторите от РИОСВ-София е, че ако се спазва аварийният план, няма да се допусне замърсяване.
Още от вчера в Кремиковци действа авариен план за действие при пълно спиране на подаването на природен газ за металургичния комбинат, съобщи по-рано главният енергетик на комбината Николай Савов. Взети са всички мерки, за да не възникнат аварии при спирането на съоръженията, гарантира той. При пожар обаче има опасност от замърсяване на въздуха.
Планът е разработен специално за спирането на подаването на газа за дните 30, 31 март и 1 април. Документът е изпратен вчера до Булгаргаз, до Министерството на извънредните ситуации и до РИОСВ. Планът описва всички действия, които трябва да бъдат предприети за окончателното спиране на Кремиковци.
Всички съоръжения в комбината ще спрат работа напълно утре в 14 часа. Тогава всичко ще бъде окончателно изключено. Критичната точка за възникването на аварии ще бъде два часа по-късно след спирането, докато излязат всички анализи за наличието на азот. Ако аварийният план бъде изпълнен на 100 % няма риск от аварии, гарантира главният енергетик на комбината.
Утре напълно ще спре коксохимическият завод в комбината, доменното производство (1-ва и 3-та доменни пещи) и т. нар. миксер, в който се събира чугун в предстоманодобивното производство.
След спирането на природния газ, съоръженията се унищожават и ще са необходими много средства за възстановяването им.
Най-голямата опасност от авария има в коксохимическия завод, защото батериите му никога досега не са изключвани и експертите нямат никаква представа какво ще се случи. В момента те разчитат на теоретични данни и прогнози. Теоретично сме подготвени, но практически не знаем какво ще се случи, каза той.
При спирането ще има остатъчни катрани, а пожарогасенето там се извършва с пара. При спирането на ТЕЦ-а обаче на практика каквото и да възникне в коксохима, вече няма да може да бъде загасено, защото няма да има пара. С вода каквото и да поливате – огънят ще излиза отгоре, обясни той.
Затова експертите в комбината са записали, че искат РИОСВ да извършва системни замервания около коксохимическите батерии, около доменните пещи и в населените места около Кремиковци. Ако възникне пожар, пушекът ще е канцерогенен, кпредупреди Николай Савов.
Най-голям обаче е рискът за хората, които ще останат в комбината. Екипът, сформиран за спирането на комбината, е около стотина души.
По рано днес стана щсно, че от 1 април Булгаргаз ще бъде принуден да спре подаването на газ за Кремиковци, ако днес няма промяна в ситуацията. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров пред жирналисти. Новината потвърди пред Дарик и изпълнителният директор на държавната газова компания Димитър Гогов.
Пуснали сме такова писмо към Кремиковци, че повече не сме в състояние да подаваме газ, без да има яснота по въпроса кой ще го плаща. Принудата е от констативен протокол на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, че нарушаваме лицензията, предоставена ни от ДКЕВР, като подаваме газ на предприятие, което не го плаща, обясни Гогов.
На въпрос какво трябва да се случи, за да се възобнови подаването на газ към комбината, Гогов отговори: Трябва да има ясен ангажимент кой ще го плаща.
Шефът на газовата компания допълни, че към края на миналия месец металургичният комбинат е дължал на газовата компания около 90 млн. лв., а по думите му този месец сигурно ще стигнат 100 млн. лв. Ще трябва да се разберем как ще бъдат изплатени тези суми, каза още изпълнителният директор на Булгаргаз.
Запитан дали ще се проведат разговори с ръководството на комбината, Гогов каза: Ние сме им изпратили писмо. Синдикът отговаря, че няма основания да плаща, няма с какво да плаща, не можел да плаща и това е.
Синдикът на комбината Цветан Банков заяви, че последствията за Кремиковци от спирането на природния газ ще бъдат много сериозни. Той подчерта, че изпадналият в тежко финансово състояние завод няма пари да плати на Булгаргаз. Банков успокои, че спирането на синьото гориво в Кремиковци не носи риск за здравето и живота на хората.
Действително имам писмото за спиране от 14 ч на 1 април, потвърди Банков. Ако бъде спрян напълно газът, коксохимическият завод се унищожава напълно, непоправимо и невъзстановимо и голяма част от агрегатите, свързани с добивното производство, каза още синдикът и подчерта, че на алтернативно гориво не може да се премине, защото алтернативно гориво в случая няма.
Действително има задължения към Булгаргаз, които са натрупани след откриването на производството по несъстоятелност, призна Банков, но бе категоричен, че те не доближават цифрата от 100 млн. лв.
В дадената ситуация Кремиковци не може да направи нищо, каза още Цветан Банков.
Разговорите с единствения кандидат със сериозен интерес към Кремиковци - бразилската CSN, се водят от ноември миналата година, припомни Банков. Той обясни, че последните месеци се водят преговори за преработка на ишлеме на въглища в коксохимическия завод. Подобна сделка би позволила спасяването на коксохимичния завод, каза още синдикът.
На въпрос дали ще се предприемат мерки за изплащане на част от дълговете към Булгаргаз, Банков каза: Това е невъзможно. Практически ние в момента се опитваме да доплатим заплатите за ноември.
От 1 април излизаме на протести, ако не се вземе окончателно становище от страна на държавата относно Кремиковци, каза Людмил Павлов, председател на синдикалната организация Металурзи към КТ Подкрепа.
На въпрос за това, че Булгаргаз спира подаването на газ към комбината, както заяви министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров, Людмил Павлов каза, че предупредителната заповед към синдикатите е дошла на 23 март. Той запита защо министърът го казва едва на 31-ви.
Според него - всички от комбината ще останат без работа, ако това се случи. Министърът да посочи кои са желаещите за оздравителен план, щом има такива. Доколкото знам, преди два дни само синдикът на Кремиковци Цветан Банков и оперативното ръководство в лицето на Пламен Стоянов, са предложили оздравителен план. Не е вярно, че синдикатите ще определят колко души ще останат без работа. Този, който изпълнява оздравителния план, той ще каже колко хора ще останат, заяви Людмил Павлов, като допълни, че от синдиката нямат никакво информация за оздравителен план.
Две български компании също са изявили намерение да участват в такъв план, но без да поемат ангажимент към работниците. Не се знае също дали към оздравителния план ще бъде включен целият комбинат или само част от него. Защо трябваше от чуждестранните медии да разбираме, че бразилската компания се оттегля от намеренията си за Кремиковци, при положение, че министър Димитров трябваше вчера да се срещне с тях, за да разговаря. Още преди месец казах, че разговорите се водят в посока да се откаже и бразилската компания след Смарт груп и това се случи, каза още Людмил Павлов.
Припомняме, че вчера стана ясно, че от бразилската компания CSN са проявили интерес за подписване на търговски договор за експлоатация на коксохимическия завод на Кремиковци. Договорът е за преработка на въглища, като фирмата сама ще плаща преработката на суровините. Едновременно с това ще продължат разговорите за придобиване на активите на комбината. Дарик радио, Фокус
Не е препоръка за инвестиционно решение!
Коментари
0