Япония планира "национализация" на фабрики, за да спаси индустрията си. Правителството на Абе ще приложи безпрецедентна стъпка за закупуване на машини и фабрики директно с парите на данъкоплатците, съобщава Nikkei.

 

За целта държавата ще похарчи до един трилион йени /11.5 млрд. долара/ за национализиране на изпитващи проблеми предприятия в областите на електрониката, индустриалното оборудване и оптичните технологии.

 

По-рано Абе обеща да съживи ядрената индустрия на Япония с ново поколение реактори, настоявайки, че те ще бъдат "напълно различни" от технологията използвана във Фукушима.

 

Японската индустрия е под сериозен натиск от скъпата йена и от кризата в еврозоната. Само през първите два месеца на четвъртото тримесечие промишленото производство на Япония се сви с 3.3%.

 

Абе порица и централната банка, заплашвайки с нов закон за нейното управление, освен ако институцията не приеме радикални мерки срещу дефлацията. Целта поставена от премиера е постигане на растеж на номиналния брутен вътрешен продукт на страната с 3%, за което е необходимо значително парично стимулиране. Освен това премиерът иска мерки за поевтиняване на йената до нива над 90 USD/JPY.

 

Финансовият министър Таро Асо отхвърли опасенията, че мерките за национализация ще разгневят търговските партньори на страната и ще нарушат стратегическия съюз на Япония със САЩ.

 

"Чуждите държави нямат право да ни учат", каза той, като обвини Запада, че не се придържа към споразумението постигнато в рамките на Г-20 през 2009 г, правителствата да се откажат от конкурентната девалвация на валутите си.