С подготвяните промени в Закона за обществените поръчки се въвежда нов механизъм за предварителен контрол на възлаганите обществени поръчки, който цели да дисциплинира системата и да намали обжалванията. Това каза в интервю за БТА министърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев, който е и ръководител на работната група за промените в ЗОП.
Предвидените промени в Закона за обществените поръчки ще намалят категорично случаите на процедури нередности при възлагането на обществени поръчки, смята министърът.
Предвижда се контролът да се осъществява от Агенцията по обществени поръчки /АОП/. С централизирането му ще се избегне досега съществувалата практика за споделена отговорност с управляващите органи на съответните оперативни програми, заяви Дончев.
Законът ще бъде внесен за разглеждане в Народното събрание до юни. В процес на приключване е междуведомственото съгласуване на текстовете. Очаква се законът да бъде разгледан на заседание на Министерския съвет не по-рано от средата на май, докогато ще има възможност за отразяване на всички предложения, каза министърът.
С измененията се въвежда и т. нар. кориджендум - възможност за промяна на обявлението на обществената поръчка. С нея в 10-дневен срок от публикуването, по инициатива на възложителя или заинтересовано лице, ще може да се прави промяна в обявлението, стига тя да не променя съществено предмета на поръчката. Мярката ще се прилага при наличието на грешка в обявлението или проблем, предполагащ дискриминация, даде пример Дончев.
Основната цел е да се намали броят на обжалванията на обявените процедури за обществени поръчки.
Най-горещи дискусии очаквам да предизвика т.нар. възможност за ин-хаус възлагане - възможност, при която възложителят възлага на 100 процента свое дружество, без да минава по реда на закона, отбеляза министърът.
По думите му няма да бъде допусната възможност за изкривяване на пазара или пазарните цени, тъй като ще бъдат приложени редица защитни механизми. Сред тях най-вероятно ще бъдат ограничаване на сферите за приложение на ин-хаус поръчките, както и специален разрешителен режим за всяка от тях. Ако трябва да бъда честен, когато говорим за ин-хаус възлагане, не си представям повече от 10 или 15 договора на годишна база в цялата страна, посочи Дончев.
Към момента има около 170 договора, финансирани с европейски пари, които имат финансови корекции, отбеляза министърът. Финансовите корекции са на обща стойност около 27 млн. лева. Огромната част тях са за процедури по реда на ЗОП, там е основният дефект и мястото, където най-често се правят грешки, каза Томислав Дончев./БТА/