Взаимните фондове успяват да удържат позициите си и губят значително по-малко доходност през първото тримесечие на 2009г. благодарение на по-дефанзивната си стратегия. Това показва месечната проверка на пазара по данни на Българската асоциация на управляващите дружества.
Това представяне на фондовете се дължи на увеличаването на дела на паричните средства и вложенията в ликвидни чуждестранни акции, като то важи най-силно за фондовете в акции, които само допреди година инвестираха основно на Българската фондова борса (БФБ). Кризата обаче накара фонд мениджърите да заемат по-предпазлива стратегия.
Числата показват, че ако основните индекси на БФБ губят между 19 и 22% за периода януари - март, то рисковите български фондове, които са на пазара преди 1 януари 2008г., губят средно около 13% от нетната стойност на активите си на дял. Една трета от тях дори ограничават загубите до между 0.1% и 10%. Най-силно представяне за тримесечието има специализираният фонд за инвестиции в чужди компании, свързани със суровинния сектор "Аврора кепитъл - Global Commodity fund", който макар и с по-малко история (започва предлагане в края на януари 2008 г.) постига доходност от около 12% за първото тримесечие. Силните резултати на фонда се дължат на доброто представяне на стоковите пазари и съответно на компании, свързани със суровинния сектор през последните месеци, поясни Милен Пенев, портфейлен мениджър в "Аврора кепитъл". Заради кризата и проблемите на финансовите активи добри месеци отчетоха стоковите пазари - златото например беше един от най-търсените "спасителни" активи през периода.
Чуждестранните акции от развитите региони като САЩ, Европа и Азия, през които преминава вълна на позитивизъм последните седмици, все още не са активно присъстващи в портфейлите на повечето български фондове. Те са привлекателни главно с това, че са ликвидни и очакванията на инвестиционната общност са да покажат по-бързо възстановяване спрямо нисколиквидните пазари като българския.
"Благодарение на мечия пазар фонд мениджърите станаха много по-предпазливи и увеличиха експозициите в по-ниско рискови активи и по-специално в кеш. Според мен голяма част от по-добрия резултат като доходност при фондовете спрямо пазарния индекс се дължи именно на тази тенденция. Малка част може да се дължи и на подбора на акции и вложения на чуждите пазари", поясни Даниел Ганев, изпълнителен директор на "Карол капитал мениджмънт".
Редица фондове увеличиха дела на паричните си средства от минималните изисквани 10% на поне 20%. Средният дял за сектора е около 30-35% според данни на Комисията за финансов надзор към средата на март 2009 г. Целта на стъпката е защита от спада на капиталовите пазари. Инвестициите на фондове на чуждите пазари обаче все още са малка част от общите им вложения.
"За цялостно преструктуриране на портфейлите на фондовете може да се говори едва когато спре тенденцията на изтичане на средства от тях", смята Ганев. По думите му на пазара на взаимни фондове има стабилизация на процеса от обратни изкупувания, но най-лошото може още да не е приключило. Докато пазарите не станат свидетели на устойчив позитивен тренд, дефанзивната стратегия ще остане в сила, като цената на тази предпазливост ще е изоставане при позитивен тренд, т.е. както сега фондовете успяват да се справят по-добре от пазара, така при обръщане на тренда е възможно да изостанат в по-добрите доходности, допълни Ганев.
Схемите успяха обаче да се възползват и от позитивната зелена вълна на БФБ в последните няколко седмици. "Намаляването на тегленията и паническите разпродажби от началото на годината не само понижи напрежението във фондовата индустрия, но и катализира нови покупки на акции на нива, по-ниски от текущите", поясни Георги Бисерински, председател на съвета на директорите на "КД инвестмънтс".
Общите активи на българските фондове обаче продължават тенденцията от началото на годината на леко понижение. Само през март средствата им се понижават с около 5% до около 301 млн. лв., главно заради тегления на единици институционални инвеститори. Подобни тегления на крупни клиенти с цел преструктуриране отчитат и големите чуждестранни фамилии, предлагащи свои фондове на местния пазар като "Пайъниър инвестмънтс" и СГАМ фондовете. Като цяло обаче ситуацията от първите три месеца на 2009г. е коренно различна спрямо същия период на 2008г., когато секторът беше притиснат от паническото изтегляне на множество индивидуални инвеститори.

Редактор: Николай Киров;