"Нужно е ново поколение магистрати с реформаторско мислене", казва в интервю за "Дневник" Маргарита Попова, министър на правосъдието. Тя поставя ясни въпроси за дискусия за реформи в системата. "Ако никой не изисква отговори за поведение, което буди съмнение в искреното желание да се правят реформи и не съответства на изискванията за заемане на длъжност в съдебната власт, няма как в самата система да има нетърпимост към такова поведение. Когато се създаде атмосфера на нетърпимост, ще се създаде и култура на поведение. Ако диалогът не започне и не формира постепенно вътрешна потребност от промяна, никакви дисциплинарни или наказателни лостове не са в състояние да променят нещата. Те не дават траен резултат на реформата. Системата трябва да е в състояние вътрешно да създава атмосфера и дух за позитивни стъпки напред", е позицията на министър Попова.

"ГЕРБ бламира проф. Кушлев", съобщава "Труд". Депутатите от ГЕРБ бламираха вчера комисията на проф. Стоян Кушлев, като не подкрепиха отчета й за миналата година. Съпредседателката на мнозинството Искра Фидосова обясни, че органът не бил ефективен - нямало нито една реална конфискация, нито едно производство не било докарано докрай. Тя пропусна, че инспекторите на Кушлев са спечелили вече 4 съдебни дела. В парламента тръгна слух, че ГЕРБ ще сменя Кушлев и ще закрива комисията. По-късно пред "Труд" обаче Фидосова го отрече. Напротив, щели да увеличат правомощията на комисията заедно с поправки в НК и НПК.

"Бюрото за СРС е пред закриване", информира "Труд". "Атака" и ГЕРБ тръгнаха вчера да закриват Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства /СРС/. Депутати от двете партии внесоха поправки в спецзакона, които предвиждат контролът и използването на "бръмбари" да мине към парламента. Идеята е да се създаде подкомисия към правната или вътрешната комисия в парламента, каза Искра Фидосова.

"Блокада в Славяново", е темата на "Труд". Два чувала с ислямска литература иззеха вчера специализираните органи от клуба за приятелство на братя Юзеир и Али Юзеирови от поповското село Славяново. Двамата добиха скандална популярност в събота, когато обявиха, че създават Мюсюлман-демократичен съюз и поискаха промяна на конституцията. Масирано полицейско присъствие - около 25-30 униформени, блокира улиците на селото. Сградата на клуба беше запечатана. "Създаването на Мюсюлман-демократичен съюз е проява на радикализъм в политиката. Това е обратната страна на национализма", представи официалното становище на ДПС заместник-предеседателят на движението Лютви Местан. "Подозирах, че в клуба за приятелство се вършат нередни неща и че има литература на арабски, за което сезирах общината в Попово преди 1,5 г.", твърди кметът на Славяново Васил Стоилов.

"В България няма условия за радикален ислямизъм", заяви вчера министърът на отбраната Николай Младенов. "Получаван ли е сигнал до ДАНС за замисляна и осъществявана антиконституционна дейност от инициаторите за учредяването на т.нар. Мюсюлман-демократичен съюз, какво конкретно е предприела агенцията с оглед пресичането на тази дейност", пита лидерът на РЗС Яне Янев в писмо до НС.

"Смешен плач по Доган", коментира"Стандарт". Според автора етническият фитил пуши само в главите на политиците. Нелепо е да се приписва склонност към фундаментализъм на братята Юзеирови - двамата не владеят добре турски език, да не говорим за арабски. Едва ли са в състояние да изчетат цяла сура от Корана, камо ли да превръщат лудогорските цигани в "мъченици на вярата". Освен това всички опити за създаване на политическа сила, която да представлява малцинствата, удрят на камък. Разиграват се винаги като провокации, които служат за оправдание на крайните тези на националистите. А от друга страна се стига до поредните ридания: "Добре че е Доган, иначе ще дойдат камикадзетата".

"Студентите на изпит и в средата на семестъра", предлага в интервю за "24 часа" доц. Сергей Игнатов, заместник-министър на образованието. Според него висшите училища се нуждаят от вътрешна и външна мобилност. С изключение на 2-3 университета в страната не можем да се похвалим с такава мобилност. А тя означава, като е постъпил в дадена специалност, студентът да може в един момент да запише друго или да направи комбинация от различни курсове, които да го изведат до мечтана реализация. Университетите трябва да имат по-гъвкава вътрешна структура, е позицията на Игнатов.

"Три ефективни мерки срещу кризата - бордът, бизнесът и еврофондовете", предлага в статия за "Сега" Георги Ангелов - старши икономист от "Отворено общество". Според него най-оптимистичният сценарий занапред е, изпълнявайки антикризисните си мерки, през следващите няколко месеца правителството да успее да балансира бюджета за 2009 и 2010 г., да подобри значително бизнес средата, еврофондовете да започнат да се усвояват успешно. Така България ще направи голяма крачка към приемане в еврозоната. В резултат имиджът ни в чужбина ще се подобри, ще се увеличи притокът на капитали и е напълно възможно България да стане първата страна от региона, излязла от кризата. Този сценарий е труден, но не е невъзможен. Въпросът е дали правителството има сили и желание да го реализира.

"Сметната палата под обстрел заради одит", отбелязва "Труд". Парламентарната група на ГЕРБ е сериозно притеснена от грешките на Сметната палата, които доведоха да отказ да бъде заверен извършения от нея одит на Министерския съвет за 2008 г. Това стана ясно от думите на председателя на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова, която свика пресконфиринция по темата. "Ние не сме изненадани от откритите нарушения на миналото правителство, но неверният одит поставя въпроса какво се случва в Сметната палата. Може ли НС да се довери на докладите на тази институция", заяви Стоянова. "Такова нещо се случва за първи път, сега се наложи да се ревизира одитно становище", коментира Валери Димитров, шеф на Сметната палата.

"Някой е замазал гафа на Станишев", е озаглавено интервюто в "Стандарт" с Менда Стоянова, председател на бюджетната парламентарна комисия. Тя допуска, че подготвеното одитно становище може да се тълкува като небрежно отношение към служебните задължения. Или като формален контрол, който може да се нарече още липса на контрол. Може да се разчита и като умишлени действия с цел "затваряне" на отговорност. Трудно е да се прецени какви са били мотивите, и дали е умишлено или чисто случайно. Стоянова смята, че трябва да се направят законови промени, включително и в самата структура на Сметната палата.

"Вицепремиерът Дянков се отказа от вдигане на наказателните лихви", пише "Сега". По предложение на финансовия министър Симеон Дянков вчера кабинетът трябваше да гласува двойно покачване на наказателната лихва за неплатени навреме данъци. Но точката бе оттеглена от самия Дянков, след като икономическият министър Трайчо Трайков се противопостави на идеята. "Подобни санкционни решения никога не дават добри резултати. Има опасност от фалити. Особено в условията на криза въвеждането на такива ставки е заплаха и може да доведе до безработица", коментира председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев.

"Хвърляме 1 млрд. лева в битка с безработицата", отбелязва в интервю за "Труд" министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов. Той посочва, че тенденциите на пазара на труда не са добри. Безработицата през септември е 8%, но се очаква тя да се увеличи. Затова правителството обяви, че отделя за 2010 г. 1 млрд. лева. По оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" ще бъдат отворени 4 нови проекта за обучение и преквалификация, за което ще се изразходват 25 млн. лева. На заетите на половин работен ден ще бъдат дадени стипендии. На други 100 000, вече съкратени, ще бъде дадена възможност да се подготвят отново и да намерят работа, обяснява министър Тотю Младенов.

"Данъчните искат спецревизии за укрити осигуровки", акцентира "Сега". Данъчните са готови със законодателни предложения, които да им позволят да правят спецревизии само за укрити осигуровки. Идеята е част от поредния пакет от законодателни мерки за борба със сивата икономика на Националната агенция за приходите, който е предложен на финансовото министерство. Ако предложението бъде прието, на практика вече данъчните, а не работодателите ще определят осигурителния доход, върху който ще се плащат вноските за пенсия, безработица, здраве.

"Сценарият "Скок на акциза", коментира за "24 часа" икономистът Георги Стоев. Той е категоричен, че акцизите върху цигарите няма да "спасят" държавния бюджет от дефицит, ако правителството не предприеме сериозно съкращаване на разходите си. Новите по-високи цени - при равни други условия - ще изтласкат още една част от потреблението към кутиите без бандерол. Но и техните цени вероятно ще се увеличат, с което ще наблюдаваме общо свиване на пазара на цигари. Цигарената индустрия ще трябва да се справи с новите реалности на свития пазар. Местните производители, чиито цени /с бандерол/ в момента са конкурентни на вносните цигари без бандерол, ще трябва да се разделят с част от пазарния си дял. Това са основните последствия от увеличението на акциза върху цигарите, заключава Георги Стоев. БТА