Цените на производител на вътрешния пазар през май са се понижили с 0.2% спрямо нивата през април, докато на годишна база отбелязват 10% ръст – съобщи Националният статистически институт.
Цените в добивната промишленост за последния месец са намалели с 1.7%, но за годината са се покачили с 4.6%. В преработващата промишленост има месечен спад от 0.3% и годишен ръст от 10.1%. А в производството и разпределението на енергия има ръст както на месечна, така и на годишна база: съответно 0.4% и 11.4%.
По отрасли, през последния месец производството на основни метали на родния пазар е понижило цените си с 2.1%, а печатарската дейност с 1.4%. Поскъпване има в производството на тютюневи изделия с 2.9%, както и при производителите на хартия и картон с 1.8%.
Но трябва да се отбележи, че производителите на тютюневи изделия са смъкнали цените си с 10.1%, ако данните се разгледат на годишна база.
За сметка на това, производителите на хранителни продукти създават продукция със 17.7% по-високи цени.
Индексите на цените на производител измерват изменението на цените, по които предприятията продават своите продукти. В този смисъл те могат да се разглеждат като ранен сигнал за инфлационните тенденции и на потребителските пазари. Припомняме, индексът на потребителските цени през май е 0%, тоест се е запазило ценовото ниво от април.
НСИ измерва и друг индекс на цените на производител – в който се включват цените както на вътрешния пазар, така и за износ. Според този общ индекс, през май цените на производител намаляват с 1.3%. По-ниски са те както за добивната /1.1%/, така и за преработващата промишленост /- 1.7%/, така и за производството на енергия /0.1%/.
На годишна база този общ индекс се покачва през май с 9.2%.
В това число най-висок е индексът на поскъпването в добива на метални руди: с 23.5% са поскъпнали те за година, излизайки от двора на производителя. А спрямо ценовите нива през 2005 г., добивът на метални руди работи с 274% по-високи цени.