* информацията се обновява

 

Рецесията в еврозоната се е задълбочила през първото тримесечие на 2009 година със спад от 2.5 процента на брутния вътрешен продукт /БВП/ спрямо данните за предходните три месеца.

Икономиката на еврозоната се свива вече четири поредни тримесечия.

Страните, използващи единната европейска валута, отчетоха свиване на БВП с 0.2 на сто през второто и третото тримесечие на миналата година и с 1.6 на сто през четвъртото тримесечие.

Инфлацията с годишно натрупване в еврозоната обаче е останала непроменена на равнище 0.6 процента през април.

През първото тримесечие на 2009 г. Франция регистрира спад на Брутния вътрешен продукт с 1.2% след като през последното тримесечие на 2008 г. той се сви с 1.5%, съобщи Националният статистически институт (Insee). Със спада на икономиката в две последователни тримесечия Франция официално навлезе в рецесия.


През третото тримесечие на миналата година страната изненадващо регистрира лек ръст от 0.1% . Данните показват, че Франция все пак устоява по-добре на световната икономическа криза от основните европейски страни.

Рецесията в Германия се е задълбочава, като водещата европейска икономика отчита спад на БВП през първото тримесечие на годината от цели 3.8%. Това е най-голямото свиване от 1970 г. откогато се публикуват и обобщени данни. Спадът е причинен от глобалната финансова криза, която се отрази зле на експорта и на инвестициите.
През последното тримесечие на миналата година във ФРГ също бе отбелязан спад, но по-слаб от 2.2%, сочат данните на Федералната статистическа служба.

Прогнозите на анализаторите на първото тримесечие на 2009 г. бяха за спад на германската икономика с 3 на сто.
Правителствените данни са с прогноза за спад през годината на БВП с 6%, а за борба с рецесията бяха налети 82 млрд. евро. Така някои от индикаторите /производствените поръчки и бизнес доверието/ показаха първи признаци на стабилизация.

Австрия също се нареди сред най-пострадалите като отчита свиване на икономиката от 3.6 % за януари-март. На тримесечна основа се наблюдава спад на БВП с 2.8 процента. През четвъртото тримесечие на 2008 година бе отчетено свиване на показателя с 0.4 на сто. Основната причина за лошия резултат през първото тримесечие на година е спадът с 4.4 процента на износа на австрийски стоки и услуги спрямо понижението с 2.3 на сто през предходното тримесечие.

Икономиката на Холандия също отбелязва сериозен спад от 4.5 на сто през първото тримесечие на годината в сравнение със същите три месеца на 2008  година, като това е най-силният спад след Втората световна
война.

Особено силно са намалели износът и инвестициите. Обемът на износа на стоки и услуги е бил с 11.8 на сто по-нисък, отколкото преди година. Спадът на инвестициите възлиза на 10.1 процента, като най-малко е инвестирано в машини и служебни автомобили. Купуват се и по-малко компютри.

За първи път от години е било по-слабо и потреблението на домакинствата. Понижението е с 2.4 на сто, като предимно намалява потреблението на дълготрайни потребителски стоки. Холандците харчат по-малко за жилищно обзавеждане, битова електроника и облекло, за храна и развлечения.

Броят на работните места е бил с близо 30 000 по-висок, отколкото преди година, но по-нисък спрямо последното тримесечие на 2008 година.

В съобщението на Централното бюро за статистика на Холандия се посочва още, че силно е намаляло промишленото производство. Свили са се търговията, транспортът, оборотът на ресторанти и кафенета.

Италия днес също отчита спад в ръста на БВП за Q 1 от 2.4 на сто. Отчетеният спад е най-големият след 1980 година. На годишна основа е отчетено свиване на БВП с 5.9 на сто през първото тримесечие.