Васил Филипов е изпълнителен директор на "Булгаргаз" в периода 1997-1998 г. Назначен е от служебния премиер Стефан Софиянски. Тогава бе подписан дългосрочен договор за доставки и транзит с "Газпром", променен от бившия министър Румен Овчаров.
Г-н Филипов, изненадаха ли Ви събитията от края на декември? През последните години бяхме свикнали с „газовите войни” между Русия и Украйна, но сега ситуацията сякаш излиза извън контрол!
Аз преди три години бях в Кицбюел на ски, ваши колеги тогава ми се обадиха, когато започваше началото на мащабното стълкновение между Украйна и Русия на тема газ. Целта на Русия не е само Украйна. Тя просто се раздели с Русия недоброжелателно през 1991 г., не можаха да се разделят правилно, да разделят позитивното и негативното от съвместното съществуване в рамките на СССР. Русия прави опити да подчини Украйна, а тя е голяма държава и това не им харесва и започнаха рекетьорските схеми.
Но целта на Русия е не само Украйна, а най-вече да приобщи към тези проблеми и евентуално да съумее или да успее да сложи „юлара” на Европа.
Няма ли опасност обаче Русия да е губеща в тази игра с Европа? Защото в бъдещето със сигурност ще се търсят и алтернативни доставки.
Ще кажа и за Украйна, и за Европа.
Украйна е силно подразнена от факта, че Русия продава газ на Беларус на 120 долара, а тях ги изнудват на 450 долара. Вероятно сте чували, че началото на Съветската газова промишленост води началото си от Украйна. В началото на 50-те години на миналия век, там се разработват големи находища. Съветският съюз ги изпомпва, като за около 20 години са изтощени газовите находища в Украйна и днес тя добива едва 20 млрд. кубика, а е можела много повече. И в случая Русия вече започва да я изнудва, като това има и политически оттенък. Украйна не може да приеме този опит за диктат и им отговаря, че ще повиши транзитните такси. Така започна и конфликтът.
Що се отнася до Европа. Знаете че спекулативната цена на петрола се сгромоляса и сега би трябвало и газът да се върне назад, а на Русия отчайващо й трябват средства. Тя няма друг лост, от който да получава големи средства така лесно, както от газа и се мъчи всеячески да задържи с различни схеми и конфликти висока цената на газа за Европа.
Тя е висока и за България!
За България е още по-висока. За Европа цената е по-ниска, а ние плащаме най-високата. Това е благодарение на формулата, която е приел Румен Овчаров под масата, и която ни утешава, че ние само трябва да мълчим и да плащаме. Тя е секретна, а това е едно престъпление, това е подписване на един неизгоден договор.
В случая аз съм предубеден, че Русия ще загуби много влияние и добро име, каквото все пак успяваше да балансира в миналото, защото никой няма да подкрепи тези действия. Тя се явява вече като несигурен партньор, не е надежден доставчик, защото те винаги са разчитали на натиска, дори бих казал имат и склонност за удар в гръб.
Какви са полезните ходове, ако правителството желае да ги употреби?
Няма полезни ходове. Ние сме подписали договор – тази ситуация може да бъде обявена за форсмажорна, санкции никой няма да понесе.
Т.е. ние не можем да искаме обезщетения или компенсации?
Наивно е някой да си мисли, че Русия плаща. Русия никога не е плащала. Даже в миналато, когато тук се тръбеше как ни помагали, как ни даряват, което не е вярно. Русия винаги е гледала собствения си интерес и прибира своите печалби. От нас е извличала само печалби.
Според вас какво е реалното положение в България към този момент, включително как стоят нещата с Чирен?
В Чирен трябва да има на разположение поне 500-600 млн. кубически метра газ.
Това при нашето протребление за колко трябва да стигне?
През зимата се увеличава потреблението, но пък като се намали потреблението от промишлеността, тогава можем да изкараме и два месеца. Сутринта като е бил спрян газът в 3.00 ч. към 5.00 ч. Чирен е натоварен максимално и достига рекорд по добив от 4.2 млн. кубика газ.
Няма да се отиде до крайност да се ползва само газът от Чирен за потребление, ще се комбинират газ за подгряване на мазута, София ще мине на мазут, който малко ще я опуши, но трябва да се направи така, че да изкараме до пролетта.
Вече са намалени газовите доставки до всички торови заводи, чувам и за Нефтохим, който минава на собствен пропан-бутан и започват да отклоняват мазута за нашите топлофикации.
Уверявам ви положението не е трагично, но трябва да се разбере този номер със спирането - кой го е разпоредил и как е станало.
И ние вече трябва да търсим алтернативи. Аз това го говорех преди 12 години, че ние трябва да имаме доставки и от друго място. Не трябва да сме зависими само от Русия.
Как се оказва така, че дори Гърция получава газ от Азърбайджан?
Те го построиха преди 2 години. 700-милиметров е. Една относително малка тръба, но тя мина през Дарданелите, пресече Мраморно море и от миналата есен тръбата вече е пълна.
Ние ли сме единствените без алтернативи? Как стои въпросът с Румъния?
Румъния все пак има собствен добив и той не е малък. Румъния преди 15 години направи рекорден добив от един кладенец на дълбочина 4 000 метра в морето. Със 16-инчова тръба от този кладенец се добиват 2.5 млрд. кубически метра. От един кладенец! Тогава аз ходих в Америка, подписах меморандуми да започнем и ние такива сондажи, Иван Костов обаче воден и ръководен от ген.- лейт. Керестеджиянц отказа и провали всичко. И затова днес сме на това дередже. Нямаме собствен добив. Това, което беше в Галата, го продадоха за жълти стотинки пак на фирма с руски корени. България си стои зависима.
Може ли и трябва ли да се денонсира договорът с Русия?
Това не е лека работа, но при тези форсмажорни обстоятелства, като се направи анализ и се види надежността на изпълнението на договора, може да се поиска преразглеждането му, защото ние можем за известно време и да прекъснем доставките. Ще караме с каквото можем, какво да се прави, но нещо за да се оправи, трябва да се развали. Трябва да бъдем по-смели и решителни. Европа ще ни подкрепи, ресурси има, има и капиталови вложения, просто тази клика спира всичко. Ние можехме да имаме газопроводи и собствен добив на нефт и газ и т.н. Тази клика получава комисиони от тези високи цени, които е подписала да плащаме, тя стои и задържа нашето развитие.
Коментари
0