Проблемът с недостига на места в детските градини и ясли в София отново излезе на преден план след обявените резултати от първото класиране за 2025 година. Това стана ясно днес в Столичната община в присъствието на родители, неправителствени организации, представители на общината и журналисти.
От общо 23 679 кандидатстващи деца, приети са 11 458, а неприетите възлизат на 9720, което представлява над 40% от всички подадени заявления.
Държавата изплаща над 2 млн. лв. компенсации на родители заради недостиг на места в градините
Свободните места за следващите класирания са 3200, като две нови генерални класирания са насрочени за 23 май и 6 юни. Очакванията са, че до края на годината ще бъдат разкрити още 591 места в нови детски градини и 579 места в новоизградени корпуси към вече съществуващи заведения. Тези допълнителни места ще бъдат обявени в системата веднага след въвеждането им в експлоатация.

Въпреки усилията на Столичната община за разширяване на капацитета, данните подчертават системен недостиг на места. Неприетите над 9700 деца повдигат въпроси за устойчивостта на политиките в сферата на предучилищното образование и необходимостта от ускорено изграждане на нови обекти.
Предстоящите класирания ще бъдат ключови за намаляване на напрежението сред родителите, но остава неясно дали допълнителният капацитет ще бъде достатъчен, за да удовлетвори нуждите на всички деца в столицата. Проблемът със заетостта в детските заведения продължава да бъде едно от най-сериозните предизвикателства пред градската образователна инфраструктура.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase