Социалният министър Йордан Христосков ще повиши административно минималните осигурителни доходи в 44 отрасъла с 4,2%. 

Това са сектори, в които бизнесът и синдикатите не успяха да се споразумеят за размера на най-ниските суми, върху които да се начисляват осигуровки през 2015 г. Ръстът на праговете е равен на средното увеличение, договорено в останалите 41 бранша.

“Дадохме достатъчно време, за да се договорят работодателите и синдикатите, включително за по-нисък процент от 4,2%. Има дори споразумения за запазване на минималните прагове и през следващата година”, каза Христосков пред БНР.

Повишаването на минималните осигурителни доходи ще увеличи приходите в бюджета на общественото осигуряване с близо 50 млн. лв., каза социалният министър. 

Без административното повишение допълнителните постъпления щели да бъдат с 14 млн. лв. по-малко. Той добави, че заплатите на 80% от работещите са по-високи от новите минимални прагове.

Христосков каза, че въпреки дефлацията няма опасност пенсиите да бъдат намалени през 2015 г. По закон от 1 юли всяка година парите за старост се увеличават с коефициент, равен на сбора от половината от ръста на цените и половината от повишението на средния осигурителен доход през предходната година. 

“До края на годината се очаква дефлация от около 1%. Ръстът на средния осигурителен доход ще е около 4,8%”, каза Христосков. Сметката показва, че ако предварителните очаквания се изпълнят, през 2015 г. пенсиите ще се увеличат с близо 2%.

Христосков добави, че ще поиска 80 млн. лв. допълнително за социалното министерство в проекта на актуализация на бюджета, която служебният кабинет подготвя. Средствата са за програми за заетост, социални плащания и храни за бедни. 

Социалният министър посочи още, че от догодина пенсионната възраст за работещите първа и втора категория труд трябва да започне да се увеличава плавно.