Работата от дома да бъде призната за стаж. Това предвиждат споразуменията за дистанционна и надомна работа, която бизнесът и синдикатите подписаха днес в присъствието на премиера Бойко Борисов.

Двата документа  бяха парафирани от представители на организациите на работниците и служителите и национално представителните организации на работодателите.

Споразуменията са разработени в изпълнение на решение на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) по повод приемане на антикризисни мерки, между които и постигането на двустранни споразумения, и Решение на Министерския съвет от 2009 г. относно "българска "пътека" за постигане на по-добра гъвкавост и сигурност на пазара на труда 2009-2011 г.".

По думите на юриста от КНСБ Чавдар Христов целта на споразуменията е постепенно този вид заетост да излезе от сивия сектор.

Работещите от разстояние или вкъщи ще ползват същите права, каквито и трудещите се в офисите. По силата на споразуменията по домовете ще тръгнат дори и трудови инспектори, които да проверяват договорите и условията за работа.

Споразуменията между синдикатите и бизнеса вече задължително ще залягат в закона, поясни още Христов. От правителството са поели ангажимент да допълват съществуващите закони с договорките между бизнес и профсъюзи.

Няма точни данни, колко точно са надомните работници у нас, но според различни критерии – между 300 000 и 500 000 души.

В България като че ли преобладава мнението, че надомната работа и неформалната заетост като цяло, е остаряла форма на труд, която не е част от модерната политика, показва аналитичен доклад за състоянието и проблемите на надомните работници в България на КНСБ.

Данните от изследвания в Европа и света обаче сочат, че този начин на труд е често срещан.

У нас са анкетирани 525 надомни работници в 10 района на страната. 51.2 % от анкетираните са на възраст 50-65 години. Една част са пенсионери – 15.18 %.
Най-голям брой хора се занимават с труд, който е в списъка на занаятите – 52%. 55.05 на сто сами произвеждат и реализират продукцията си.

Представители на работодателите посочиха, че се подготвя  още едно споразумение за дейността на агенциите за временна заетост. На официалното подписване присъства и министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов.

Премиерът Борисов увери участниците в церемонията, че текстовите на споразуменията, подписани днес ще получат законна форма. Той поздрави представители на работодатели  и синдикати за добрия социален диалог, допринесъл и за пенсионната  реформа, която вече е в парламента.