Средната заплата в България се е увеличила от 431 лв. на 962 лв. в периода 2007-2016 г., което прави 123% ръст.

Това каза министърът на труда и социалната политика Гълъб Донев при откриването на националната конференция „Заплащане на труда и защита на правата на работното място“, организирана от КНСБ по повод Международния празник на труда – 1 май. 

Явор Алексиев: Скептичен съм, че средната заплата у нас ще достигне 1500 лв. 

 

Синдикатите се размечтаха за минималната заплата

 

Средната работна заплата отбелязва почти двуцифрен ръст от 9,5% през 2016 г. спрямо 2015 г. и достигна 962 лв. През миналата година в седем икономически дейности, в които са близо 23% от всички наети, средното възнаграждение е надхвърляло 1000 лв., добави министърът на труда.

Най-високи средни заплати от 2232 лв. се отчитат в сектор „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти“. В сектора на далекосъобщенията заплатите са нараснали с 10,4% спрямо 2015г.

Следват Финансовите и застрахователни дейности  със средна работна заплата от 1709 и годишен ръст от 5,1%. В Производството и разпределението на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива е отчетена средна работна заплата от 1685 лв. и ръст на годишна база от 2,2%.

Министър Донев цитира и данни на Европейската фондация за подобряване на условията на живот за минималната заплата в периода 2010-2017 г.

През тези години най-голям ръст е  отчетен в Румъния (142%), следвана от България (92%), Унгария (73%) и Естония (62%).

Статистиката показва, че след присъединяването на България към Европейския съюз минималната заплата отбелязва значителен ръст. За периода 2007-2017г. тя се е увеличила със 156% – от 180 лв. до 460 лв.

Справедливото заплащане е от ключово значение за намаляване на бедността и за осигуряване на социалното благоденствие, а в последните години се развива и като важен механизъм за търсене на изход от проблемите, породени от глобализацията в света на труда.

В този контекст, социалният диалог като инструмент за намиране на правилните решения е един от най-ефективните, а в областта на политиката по доходите няма алтернатива, каза министърът Гълъб Донев.

Темата за доходите от труд е една от най-чувствителните и предизвиква болезнен отзвук в обществото ни. Няма сфера от обществения живот, в която проблемите на заплащането на труда да не се отразяват пряко.

Не могат да съществуват ефективни пенсионно-осигурителни и здравно-осигурителни системи без достатъчно постъпления от полагания труд.

Не могат да се осъществят в достатъчна степен обществените функции на държавата, като образование, грижа за децата и възрастните хора, а без достойно заплащане и обезпечено вътрешно потребление, не може да функционира ефективно икономиката на страната, подчерта министърът на труда.