„Бях един от първите, които казаха, че приходната част в бюджета за 2024 г. е надценена вероятно с около 5 млрд. лева”. Това заяви в студиото на „Здравей, България” депутатът от ГЕРБ-СДС Делян Добрев.

„Данъчните приходи по плановете за тази година са 35 млрд. лева. Те ще съберат 33 млрд. лева, в най-добрия случай 34 млрд. лева. Сега са на 30,8 млрд., вчера се похвалиха НАП”, заяви Добрев. Той добави, че за догодина МФ планира данъчни приходи в размер на 40 млрд. лева.

По думите му се надуват приходната и разходната част.

Бизнесът: Бюджетът за догодина е построен върху бъдещи дългове

„Като пишеш 5 млрд. лева отгоре приходи, имаш още 5 млрд. за харчене. Пред обществото си добър за всички, казваш – 12 млрд. капиталова програма, най-голямата в историята на България”, коментира Добрев.

Според него от 3 години нищо не се случва с инфраструктурните обекти в страната.

„Целта не трябва да бъде да няма никаква инфраструктура, държавата трябва да инвестира в такава, защото тези инвестиции помагат на икономиката да расте, те ни правят по богати”, заяви Добрев.

istock
istock

Той изтъкна, че „постната пица” е била през 2009 г., а сега държавата е 2-3 пъти по-богата и съответно харчи 2-3 пъти повече пари. Според него нито един икономист в държавата не подкрепя бюджета на Асен Василев. Добрев каза още, че ще убеждава групата на ГЕРБ да гласува против Бюджет 2024, за да се върне на финансовия министър и той да си го преправи.

„Ние искаме той сам да си ореже разходите, а не ние в парламента да ги режем, той да е добрият, който дава на всички. Ако внесат бюджет с 40 млрд. приходи от данъци, а не 35, колкото смятаме, че са реалистични, ние трябва да го върнем още на първо четене, гласувайки против”, заяви Делян Добрев.

Икономисти: Бюджетът за 2024 г. не е антиинфлационен

Той акцентира, че заради ротацията бюджетът догодина ще се изпълнява от ГЕРБ, затова сега от финансовото министерство трябва да се вслушат в тях.

Добрев коментира, че колкото повече се бави отпадането на дерогацията за преработка на руски петрол за „Лукойл”, толкова ПП-ДБ ще бъдат по-щастливи.

„В началото на войната „Лукойл” работеше с 50% руски и 50% неруски нефт – от Ирак и Казахстан. След началото на войната 94% от петрола е руски. Т.е. ние от началото на санкциите вместо да започнем да купуваме по-малко петрол, започнахме да купуваме повече”, заяви Добрев.  

Той подчерта, че 10 държави в ЕС сега имат по-евтин бензин, въпреки дерогацията, а преди нея само една държава е била с по-евтин бензин - Малта.

Целия разговор гледайте във видеото.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg