Мрачни икономически перспективи пред Европа. Така икономисти виждат ситуацията, след като курсът на еврото се понижи до нов 20-годишен минимум.
 
„Европа е най-удареният континент от геополитическата ситуация. Икономическите перспективи са меко казани мрачни пред Европа”, коментира икономистът Кузман Илиев в "Здравей, България" по Нова телевизия.

Той даде за пример Германия. „Моторът на европейската икономика – Германия, виждате в каква сложна ситуация е. Практически се навлиза в рецесия заради високите цени на енергоресурсите, заради множеството политики, които пречат на създаването на капацитет на производството. Като прибавите към това, че Федералният резерв е много по-смел във вдигането на лихвите, а капиталите отиват там, където са високите лихви - при долара, се получава тази глобална несигурност. Всичко тръгва към долара и той се засилва. А ЕЦБ се забави с вдигането на лихвите”, обясни Илиев.
 
Икономистът Георги Вулджев коментира, че това вече няма да е достатъчно, за да се стигнат предишните нива на валутния курс.
 
„Трябва да се изчистят икономическите проблеми. Според мен оптимистичният сценарий е да се запази този паритет. Но е възможно курсът да падне и под този паритет”, каза Вулджев.
 
Засилването на долара означава, че ще обеднеем още, обясни Кузман Илиев. „Ще внасяме чужди стоки по-скъпо. Търговията с храни и горива е в долари”, обясни Илиев.

Доларът поскъпна рекордно

„В близките няколко години може да се обезцени още еврото и да се изгуби още покупателна способност”, обясни Вулджев. „Досега проблемите на Еврозоната бяха свързани с държави като Италия и  Гърция. За да не фалират, ЕЦБ трябваше да продължава да налива пари. Като погледнем в перспектива, не е сигурно дали и една Германия след 10 години няма да е в подобна ситуация”, коментира Вулджев.
 

istock
istock

Кузман Илиев обаче не съветва хората да обменят парите си в долари. „Конюнктурата е такава и доларът е по-силен. Но представете си, че войната спре и нещата се нормализират. По принцип пасивите ви, например ипотека, трябва да са във валутата, в която са ви доходите. Защото може да се обърне ситуацията”, обясни Илиев.
 
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg