Колекторските фирми не могат сами без съд и частните съдебни изпълнители и държавните съдебни изпълнители да осъществят принудително изпълнение, макар вероятно да твърдят това.
 
Смятам, че длъжниците следва да познават правата си в този случаи и да не се поддават на необоснован „тормоз" или заплахи.

Това заявява министърът на правосъдието Данаил Кирилов в отговор на депутатски въпрос за защита на гражданите от тормоза на фирмите за събиране на вземания, т. нар. „колекторски фирми".

Колектори продължават да събират дългове

Съгласно действащия закон, приет от това Народно събрание на 20 март и съгласно чл. 5 ал 2 от него, ЧСИ и ДСИ не могат да налагат запори на банкови сметки на физически лица и на лечебни заведения, запори върху трудови възнаграждения и пенсии, обезпечителни мерки върху медицинска апаратура и оборудване, както и извършването на описи на движими вещи и недвижими имоти, собственост на физически лица, освен за задължения за издръжка, за вреди от непозволено увреждане и за вземания за трудови възнаграждения, уточнява правосъдният министър.
 

istock
istock

Съгласно, внесения в Народното събрание ЗИД на Закона за здравето, приет от Министерски съвет на 04.05.2020, тази защитна мярка за длъжниците ще остане да действа ако получи подкрепа от народните представители, до 13 юли 2020г.

Премиерът изрично настоя за запознаването на този ограничителен режим в полза на длъжниците, но не и в полза на кредиторите по отделните вземания, добавя Кирилов.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg