„Имаме недостиг на служители над 50%“, алармира по NOVA NEWS Атанас Димитров, заместник-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.
По думите му проблемът в туризма е изключително тежък и принуждава бизнеса временно да „закърпва положението“ с внос на работници от трети страни. Ситуацията е критична в почти всички сектори, като според Николай Николов от „Българска конфедерация по заетостта“ общата липса на работна ръка в страната достига до 250 000 души.
Сезонна работа в България: Предизвикателства за служители и фирми
"Недостигът на кадри е очевиден факт, с който бизнесът в България се бори", заяви Атанас Димитров. По думите му, след пандемията от COVID-19, много хора трайно са напуснали туристическия сектор, което се е отразило както на производителността, така и на качеството на услугата.
За да се справят със ситуацията, хотелиери и ресторантьори прибягват до внос на работници от държави като Индия, Непал, Бангладеш, Таджикистан и Узбекистан. Димитров обаче отбеляза, че част от тези служители използват България като „трамплин“ към Западна Европа с надеждата за по-добри заплати. Интересно наблюдение е, че някои от тях впоследствие правят молби за връщане, тъй като в България работодателите поемат съществена част от разходите им за изхранване и настаняване, докато в други страни от ЕС режийните разходи са изключително сериозни. Проблем остават и административните процедури, като някои компании чакат между 5 и 7 месеца за издаване на визи за своите чуждестранни служители.

Според Николай Николов, член на „Българска конфедерация по заетостта“, общата липса на работници за цялата икономика на страната е между 200 000 и 250 000 души.
„Ако приемем, че трудовата сила на България е паднала под 3 милиона, то най-критичните позиции, които липсват, са около 15%“, каза той. Николов допълни, че сезонният бизнес привлича българи от други сектори, което „оголва“ техните работни места и създава допълнителен недостиг в цялата страна.
Българските хотели: Само една трета виждат подобрение
По официални данни, цитирани от Николов, миналата година наетите чужденци в България са били 36 000, а тази година се очаква броят им да надхвърли 50 000. Към момента те са около 24 000, като малко повече от половината са в сферата на сезонната заетост.
В края на разговора беше повдигната и темата за въвеждането на четиридневна работна седмица. Според Атанас Димитров, тази идея звучи „нереалистично и много утопично“, сравнявайки я с „комунизъм“. Той аргументира позицията си с факта, че при настоящия 50-процентов дефицит на кадри, намаляването на работните дни би направило невъзможно обезпечаването на работния цикъл в туризма.
Николай Николов допълни, че макар идеята да е възможна за някои бизнеси, тя не е реалистична за сектори с непрекъснат процес на работа като производство, транспорт и здравеопазване. Той посочи, че в много случаи се налага шестдневна работна седмица, а не четиридневна, и заключи, че на този етап темата не стои като въпрос за българския пазар.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase