Уредите, които се предлагат за пестене на ток, не пречат, но не са толкова ефективни, колкото ги изкарват търговците.

Това обясни доц. Георги Милушев от Техническия университет в София, който е извършвал тестове за ефективността на подобни уреди, съобщи БТА.

По думите му те могат да компенсират не повече от 3-4 киловата от битовата консумация, но в никакъв случай нямат рекламираните възможности. При това компенсацията е само на реактивната енергия, която електромерите на битовите потребители не отчитат, отбеляза специалистът.

Според Милушев по-голям ефект може да има при промишлените потребители, където консумацията се отчита по друг начин. Подобен уред може да се отрази положително само на някакви загуби по проводниците на електроинсталацията. Затова ефектът от тях е малък, коментира инженерът.

Иначе рекламите за тези джаджи звучат доста изкушаващо. Според търговците те

МОГАТ ДА ЗАНИЖАТ РАЗХОДИТЕ ЗА ЕЛЕНЕРГИЯ

С 30-40% и дори 75 на сто. Цените на различните видове от тези уреди са между 25 и 40 лева. Според обясненията на продавачите устройствата използват технология за наблюдение на електрическата мрежа и моментния разход на енергия, стабилизират напрежението и намаляват реактивната мощност, която електроуредите обикновено консумират от мрежата.

Това се постига чрез натрупване на реактивна мощност в специално проектирани кондензатори и връщане на тази мощност по веригата към електроуредите в определени моменти, избрани чрез системата за наблюдение.

Въпреки недоказаните икономии до момента няма потребителски жалби срещу ефективността на тези уреди нито в Комисията за защита на потребителите, нито в неправителствената организация за защита на потребителите "Активни потребители", показа проучване на БТА.

Ползватели на подобен уред пък разказаха, че след поставянето му сметката им е намаляла с 1-2 лева месечно, но без да има доказателства за равномерна месечна консумация.

Затова най-сигурни остават доказаните с практиката начини за намаляване на сметките, съветват експертите. Според изследвания

НАЙ-ГОЛЯМА ЧАСТ ОТ СМЕТКИТЕ НИ - 58 НА СТО

се дължат на отоплението през зимата и охлаждането през лятото. Подмяната на електрическите крушки с енергоспестяващи или LED би имало бърз ефект, тъй като на осветлението се падат 6 на сто от сметката за ток.

В сравнение с класическите електрически крушки те пестят до 80 на сто от електроенергията при сравнително същото ниво на осветление.

Използването на по-кратки програми на пералнята, сушилнята или миялната и с по-ниски градуси също пести от електроенергията, тъй като 85 на сто от консумирания ток отива за подгряване.

За тези, които ползват бойлер, намаляване на разхода може да се постигне чрез оставяне на термостата на 60-65 градуса и източване на резервоара на всеки три месеца, посочват специалистите.

При купуването на нови електрически уреди трябва да се обръща внимание на енергийните етикети и потреблението на ток при режим stand-by. Инвестицията в уреди клас "А" си заслужава дългосрочно, макар да са малко по-скъпи.