За първи път у нас стартът на новия ски сезон ще бъде даден едновременно във всички големи зимни курорти.
На 15 декември с тържества и изненади за гостите и туристите в курортите стопаните на ски съоръженията в Боровец, Пампорово и Банско ще обявят официалното начало на зимния сезон.
Очакванията са за 5-10 процента увеличение на броя на туристите през тази зима,
коментираха от Боровец. От Министерството на икономиката също дават прогнози за 5-8% ръст в бранша през зимата. За сравнение, от декември 2011 г. до март 2012 г.
България е посетена от почти 1 млн. чужди туристи,
или с 5,5% повече спрямо зима 2010-2011 г., според данните на НСИ.
Освен от английския, руския и румънския пазар, повишена активност се очаква и от туристите от Сърбия, Македония, Гърция и Турция, коментираха от бранша.
Специално в Пампорово смятат, че ще има над 100% ръст на туристите от югоизточната ни съседка. Данните от предварителните записвания сочат, че българските туристи в Боровец т.г. също ще са с около 5-7% повече от миналата зима.
В Боровец - от 20 до 175 лв. за нощувка
Цените в почти всички курорти т.г. са като през миналата, твърдят хотелиерите. В Боровец например се предлагат
оферти от 20 лв. до 175 лв. за нощувка на човек на вечер,
в зависимост дали се отсяда във вила или хотел, включено ли е хранене и услуги като басейн, термозона, паркинг.
Навсякъде цените зависят и от това дали почивката ще е по време на Коледните и Новогодишните празници, или не. По-скъпите оферти са празничните, а след това цените падат почти наполовина.
В Боровец пакетните цени за четиричленно семейство започват от 36 лв. на човек на ден, а за Нова година - от 66,30 лв. с включена закуска, вечеря, празнична вечеря, басейн и джакузи.
В Пампорово в последните дни на декември нощувката е между 50 и 100 лв., а през януари по 30-80 лв.
Някои хотели пускат специални оферти с включени лифт карти и пакетни цени през януари, обясниха още от “Бороспорт”. Пакетите за ски/сноуборд уроци и екипировка сьщо са изгодни. Тази година цената на еднодневната лифт карта в Боровец е 55 лв., а полудневната - 30 лв. Седмичната е 290 лв., а сезонната - 900лв.
Децата до 6 г. ползват съоръженията безплатно,
но трябва да са с придружител, а малчуганите до 12 г. - с 40% намаление. Хората с увреждания ползват 50% отстъпка от обявените на каса цени на лифт карти.
В Родопите два дни "черпят" с безплатни лифтове
“С два дни безплатно ползване на лифтовете ще “почерпим” туристите за откриване на зимния сезон на 15 и 16 декември. Уважението към тях така ще е по-голямо в кризата, отколкото да влагаме пари в пищно откриване на сезона”, каза изп. директор на “Пампорово” АД Мариян Беляков, стопанин на пистите и лифтовете в курорта.
Сезонът в Пампорово ще бъде открит в събота с много музика, изненади и демонстрации на ски плац “Студенец”. А автобуси ще извозват безплатно скиори от Смолян и Чепеларе до и от курорта. Като по поръчка снежната покривка в Пампорово вече мина половин метър, а снегът продължава да трупа. Лифтовете заработиха още за 8 декември, като до 14 декември вк