В предходния материал ви запознах с един от най-консервативните подходи в управлението на личните финанси, а именно банковия депозит. Поговорихме също, за това какво означава номинален и реален лихвен процент и запазваме ли стойността на своите спестявания във времето.

В отговор на въпроси зададени от читатели на Pariteni.bg в днешната тема ще засегнем възможностите за инвестиция в един от най-рисковите активи на пазара – корпоративните ценни книжа и в частност акциите.

В самото начало ще припомня основно правило, което всеки инвеститор трябва да помни: възможност за по-висока доходност винаги върви с по-висока степен на риск.

Да си припомним какво представлява всъщност акцията: дял от компания. С други думи, притежавайки акции от дадено дружество Вие ставате съсобственик (акционер). Какво означава това? В идеалния случай при миноритарните акционери (тези, които не държат контролен пакет) означава да познавате дружеството, да можете да четете и анализирате неговите, и не само, финансови отчети. Да имате понятие от това в каква среда – икономическа, политическа – развива своята дейност компанията. Да четете и анализирате докладите на ръководството. Тук отварям една скоба – публичните дружества са длъжни да публикуват финансова информация на всяко тримесечие. Тази информация е налична, както в сайта на компанията, така и в страницата на Българска фондова борса АД. Допълнителна информация можете да намерите в Комисията за финансов надзор.

Но дали наистина всеки инвеститор извършва гореописаните действия? Дали го прави на регулярна база? Отговорът е – НЕ. Инвеститорите са склонни да вярват повече на своите „инстинкти”, т.е. са подвластни на емоциите. Когато става въпрос за пари те са две: алчност и страх.

Следните две определения ще ви бъдат необходими, за да се запознаете частично с жаргона на борсовата търговия:

Бичи пазар- Пазар, на който търговци и инвеститори имат положително отношение и цените растат.

Мечи пазар- Пазар, на който търговци и инвеститори имат отрицателно отношение и цените падат.

Тези от вас, които искат да разберат в коя точка се намира пазара в момента, могат да отидат на Сайта на Българска Фондова Борса АД - графичен оператор, да зададат периода, за който искат да видят движението на цени или индекси и сами да направят своите изводи.

В случай, че сте сигурни в своите аналитични познания, и че сте в състояние да чувствате пулса на пазара, то Вие бихте могли да участвате самостоятелно. За целта трябва да сключите договор с лицензиран инвестиционен посредник, чрез когото да търгувате. Пълен списък на посредниците можете да намерите на страницата на Комисията за финансов надзор.

Българските акции не са единствената алтернатива. Към днешна дата, всеки инвеститор може да се насочи, както към родния, така и към международните пазари. За сравнение – Американския (САЩ), Западно Европейските и Азиатските борси могат да се похвалят със значителна дълбочина и ликвидност на своите пазари. С други думи – там можете да търгувате големи обеми, без забавяне. Колкото е по-висока ликвидността на даден пазар, толкова е по-нисък риска, който носите в сравнение други такива.

Тук може да се върнем на примера с 10-те хил. лв. от предишния материал, като добавим следното предположение: вместо депозит, на 1 Януари 2012г. сте инвестирали в акции своите спестявания. В края на годината вашият портфейл е постигнал доходност от 15%, тогава:

15% (постигната доходност) – 3.1% (прогнозна инфлация) = 11.9%.

НО – при този вид инвестиции никой не може да гарантира, че ще запазите своите пари. Значително по-високата степен на риск, може да доведе до следното или друго неблагоприятно уравнение:

-45% (постигната доходност) – 3.1% (прогнозна инфлация) = - 48.1%.

Алтернатива на директната инвестиция са взаимните фондове. На тази възможност ще обърнем внимание в следващ материал.

 

Написаното няма за цел и не може да прогнозира пазарите на финансови инструменти. Текстът не е препоръка, съвет или внушение за покупка или продажба на ценни книжа. Авторът притежава акции.


Aко сте пропуснали първата статия от поредицата за "Лични Финанси" можете да я прочетете тук.