„Това, което можем да кажем за отиващия си летен сезон е, че беше най-трудният, но и абсолютно необичаен за българската, европейската и международната икономика. По отношение на българския пазар бяха направени много усилия от страна на сектора и на правителството”.

Това заяви пред NOVA изпълнителният директор на Националния борд по туризъм Полина Карастоянова.

Множеството туристи по Южното ни Черноморие тя обясни като умалена картина на голямата. Чужденците, които посещават България, по данни от 2018 и 2019 г. са над 9 милиона.

Уикенд почивките на българите не решават проблемите на туризма у нас

Очевидно българският пазар не е готов да произведе такава цифра. 2 милиона би бил абсолютният максимум, ако всички български граждани имат възможността да почиват в страната”, каза още тя. 

istock
istock

Прогнозите показват загуба на туристи от летния туристически сезон в рамките на близо 80%.

„Това са данни верни не само за България, но и за конкурентни наши дестинации”, допълни изпълнителният директор на Националния борд по туризъм. 

Карастоянова обясни, че се работи успоредно по два плана.

Искат да се отпускат ваучери за здравен туризъм

„Единият екшън план е как да се справим с предстоящия зимен сезон и с летния през 2021 г. Коментира се и проблемът от възможни фалити и невъзможността да се обслужват кредити. Така може да се окаже в един момент, че банковият сектор е собственик в туризма. Това е една много лоша перспектива”, смята ескпертът. 

istock
istock

Тя беше категорична, че след COVID-19 българският туристически сектор не би могъл да продължи да съществува по познатия начин досега.

Достатъчна ли е мярката 60/40 за бизнеса в туризма


„Държавата следва да влезе като инвеститор. Да се заложат генерални планове за развитие на инфраструктурата до туристическите обекти, като помощ за тяхната социализация”, заяви още Карастоянова.

Изпълнителният директор на Националния борд по туризъм обяви, че голяма част от работните места в сектора са били запазени.

„Това беше възможно със социално-икономическите мерки. Близо 25-30% от заетите обаче загубиха работата си в туристическия сектор поради невъзможността той да функционира”, заключи Карастоянова. 

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg