Промени в Кодекса за застраховането предлагат депутати от ГЕРБ. Те предвиждат за пострадалите хора давността да бъде една година от момента на влизане в сила на присъдата, с която причинителят на вредите е признат за виновен.

Сега давността за претенции към застрахователя по „Гражданска отговорност“ е 5 години от датата на застрахователното събитие. При катастрофи с настъпила тежка телесна повреда или смърт, наказателните производства обикновено се водят около 6-7 години, а в някои случаи дори над 10 години, посочват в мотивите си депутатите. Така пострадалите или техни близки на практика не могат да получат обезщетенията си.

Според депутатите се използва и един адвокатски трик за заобикаляне на този законов недостатък. Когато адвокатът на пострадалия завежда дело срещу застрахователя на причинителя на вредата и в последствие спира делото до приключване на наказателното производство.

Потребители се жалват от „Гражданска отговорност“

Този подход обаче има своите недостатъци, тъй като цената на иска трябва да бъде определена към момента на завеждане на гражданския иск. А инфлационните процеси и промяната в съдебната практика биха „стопили“ тези цифри. С други думи пострадалите ще получат много по-ниска сума от реално претърпените вреди.

istock
istock

С въвеждането на едногодишен давностен срок, започващ от влизането в сила на осъдителната присъда, осигурява разумен баланс между правото на пострадалите да търсят обезщетение и интереса на застрахователите да имат предвидимост относно претенциите, пише още в мотивите.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase