Четири работодателски организации и представители на счетоводните предприятия поискаха в обща декларация спешна промяна на новия ред за облагане с ДДС на фирмени покупки за смесено ползване. БСК, АИКБ, КРИБ и БТПП настояват Националната агенция за приходите да отмени незабавно дадените указания за прилагане на режима, а парламентът да приеме изменения в закона, които да го опростят. 

Според бизнеса и счетоводните фирми във вида, в който са приети, правилата товарят компаниите с огромна административна тежест, ще позволят данъчен произвол и няма да постигнат целта, която преследват.

Промените в закона целят да ограничат неправомерното възстановяване на ДДС при фирмени покупки, които реално се ползват за лични нужди. По този начин собствениците на компании масово купуват лични автомобили. Вместо да се съсредоточи върху проблемните и скъпи покупки, парламентът в крайна сметка реши да задължи фирмите да отчитат дела на лично ползване при всички активи, независимо от стойността и вида им. 

Така компаниите са задължени ежемесечно да декларират пред НАП дял на лично ползване дори при най-тривиални фирмени покупки и да връщат обратно в хазната част от възстановеното ДДС, ако ползват стоките за смесени нужди.

Вместо да разсее мъглата, указанието на НАП за прилагане на текстовете предизвика нови въпроси. В него от приходната агенция решиха да съветват фирмите да не бързат да си възстановят ДДС, ако се колебаят за личното ползване. 

Това указание на НАП следва да бъде незабавно отменено, се изтъква в декларация на работодателските организации и счетоводителите, пратена до финансовото министерство, НАП и председателя на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова. 

Отмяна на указанието обаче не би довела и до отмяна на режима, който е регламентиран в закона и правилника за прилагането му, но поне ще е знак към данъчните да не бързат, коментират експерти.

Наред с отмяната на указанието бизнесът настоява парламентът спешно да измени закона и да приеме достатъчно ясни и чисти текстове, които не налагат на компаниите ненужна тежест и не пораждат необходимост от подробни указания. 

Работодателите предлагат режимът да се прилага при активи над 50 000 лв., като фирмите имат право на избор между два варианта. При първия вариант хазната ще си удържа твърд процент от полагаемия се за възстановяване ДДС и с това прилагането на режима ще приключва. За този вариант обаче е необходимо да се изчака разрешение от Брюксел. 

Затова се предлага и алтернатива - фирмите да връщат обратно в хазната част от възстановеното ДДС в зависимост от дела за лично ползване, но това да се прави веднъж годишно вместо ежемесечно. 

Бизнесът настоява и да не се допуска обратно действие на по-неблагоприятния данъчен режим спрямо изтекли финансово години, както е заложено в сегашните правила.