Световната банка (СБ) възнамерява да предостави помощ в размер на 160 милиарда долара на държави, засегнати от пандемията от коронавируса.

Това обяви президентът на СБ Дейвид Малпас, изказвайки се на срещата на високо равнище на лидерите на Г-20, проведена във формат на видеоконференция.

Губим повече работни места от кризата през 2008 г.

"СБ полага усилия да предприеме спешни мерки в отговор на пандемията от коронавируса. Нашите цели са да намалим времето за възстановяване след пандемията, да създадем условия за икономически растеж, да подкрепим малките и средни предприятия и да защитим бедните и уязвимите слоеве на населението. Представих на нашия съвет програма, която може да осигури финансова помощ в размер на 160 милиарда долара през следващите 15 месеца", каза Малпас.

Той добави още, че СБ "осъществява нови проекти, свързани с COVID-19 в 56 страни."

Колко ще загуби светът от кризата, провокирана от коронавируса

"В 24 държави преструктурираме съществуващи проекти, за да насочим средства за спешни случаи", каза шефът на СБ.

istock
istock

Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ), в речта си на срещата на върха на лидерите на Г-20 посочи необходимостта от „финансова помощ на уязвимите домакинства, големи и малки предприятия, за да могат те да оцелеят и бързо да се върнат на работа“.

МВФ прогнозира икономически удар за държавите с ниски доходи

„В противен случай ще са нужни години, за да се преодолеят последиците от мащабните фалити и съкращения“, заяви ръководителят на МВФ.

Тя призова международната общност също да подкрепи развиващите се икономики, така че те да могат да преодолеят тежестта на кризата и да помогнат за възстановяване на икономическия растеж.

Георгиева помоли също лидерите на Г-20 да подкрепят удвояването на финансовия фонд от 50 милиарда долара, за да се помогне на бедните страни и страните със средно ниво на доходи да се справят с последиците от пандемията.

Ръководителят на МВФ призова също страните от Г-20 рязко да увеличат обема на ликвидността, както беше направено по време на световната финансова криза през 2008г.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg