Инспекторите от Националната агенция за приходите /НАП/ са установили в цялата страна случаи, при които социално слаби са собственици на фирми, съобщиха днес от агенцията.

Пловдивчанин с онкологично заболяване в последен стадий е собственик на 17 фирми с огромни задължения, посочват от НАП. Общата сума за данъци и осигуровки, които дружествата дължат, е 29 556 747 лева.

Друг гражданин, който живее в мизерия, вече е собственик на 11 дружества със задължения за 12 369 651 лева. Двамата водят листата на хората, за които в Пловдив се знае, че на тяхно име се прехвърлят фирми, от които собствениците искат да се отърват, заради натрупаните значителни дългове към държавния бюджет.

В Бургас, по същата схема, двама социално слаби млади мъже са станали собственици на фирми със задължения от общо над 10 милиона лева. Инспекторите от НАП са констатирали такива случаи в цялата страна. Установени са многократни прехвърляния на търговски предприятия, промени на управителите, прехвърляне на дялове и на имущество.

Във връзка с масовата практика на продажба на фирми с дългове на социално слаби, малоимотни, болни или на хора от малцинствата, НАП от години предлага промени в законодателството, като на лица, които вече са били собственици или управители, или са притежавали дялове от фирми с  големи неразплатени задължения да бъде забранено да регистрират нови дружества.

Всички констатирани случаи за прехвърляне на фирми на социално слаби и безимотни граждани вече са предадени на Прокуратурата. От НАП напомнят, че търговец, който изпадне в неплатежоспособност и в 30-дневен срок от спирането на плащанията не заяви това в съда се наказва с лишаване от свобода до 3 г. и глоба до 5000 лева. Същото наказание се налага и за лицата, които управляват или представляват търговски дружества или кооперация, при същите обстоятелства. До 2 години затвор грозят и собствениците на фирми, за който не са водили бизнеса си с грижата на добри търговци.

Всички, които се съгласяват да станат собственици на фирми с огромни задължения, трябва да имат предвид, че има опасност да загубят правата си да получават социални помощи от държавата и общините.