Какво планира бизнеса, за да подпомогне процеса?
"В рамките на работна група в Министерството на труда и социалната политика се работи в тази насока, тъй като административното покачване на дохода не е полезно за икономиката на страната", каза в ефира на NOVA NEWS Росица Макелова от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ.
КНСБ: Потребителската кошница скочи със 7% за година
По думите й към момента ръстът на доходите в процентно съотношение изпреварва размера на производителността в икономиката.
"Размерът на доходите до голяма степен отразява състоянието на икономиката. Така че да се очаква те да растат е напълно нормално, но това, че сме с най-ниски доходи отразява в каква реалност се намира страната ни", каза Макелова и допълни, че са необходими обективни критерии, с които да се измери какво би било реалистичното покачване на доходите, така че да няма дълготрайни последици върху икономиката.

"Хоризонталната политика, която КНСБ изповядва, показваше 10% ръст на доходите във всички сектори в страната. Статистиката ни до този момент сочи, че бизнесът може да го осигури", каза Мария Минчева от Българската стопанска камара. Тя посочи още, че в браншовете, в които има установено партньорство, мерките за доходите работят.
България рискува да остане „закотвена“ на територията на средните доходи
Пробойни има обаче в обществените сектори. Според Минчева именно тези пропуски водят до протестите, които видяхме по-рано през лятото.
"Вече е установен добър диалог по отношение на някои сектори като замеделие и здравеопазване. Може и да успеем да овладеем "тлеещите огнища". Все още обаче очакваме да раберем дали и там ще може да се предостави исканото 10-процентно увеличение на заплатите", добави Минчева.
Целия разговор вижте във видеото.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase