Това коментира в ефира на NOVA NEWS Любомир Дацов, член на Фискалния съвет и бивш заместник-министър на финансите.
По отношение на увеличението на осигуровките, той заяви, че това е проблемен въпрос. По думите му в София ще се плащат вторите по големина социално осигурителни вноски на Балканите. Пи-високи има само в Хърватия.
„Това е предпоставка за увеличаване на разходите за труд, което влиза в цената на всяка една стока. Или трябва да имаш политика за повишаване на конкурентоспособността, което не става с вълшебна пръчица, а с много усилия, преформатиране и инвестиции в икономиката. Или това се излива в цените. В момента имаме натиск върху инфлацията и цените заради това помпане на заплатите през публичния сектор. А сега едновременно даваш сигнал за отказ или преоценка на намеренията ти за инвестиции заради вдигането на социалните осигуровки”, коментира Дацов.
Бюджет 2026: Вдигат пенсиите със 7-8% от 1 юли
Според него е изключително важна визията за развитие на пенсионния сектор.
„Всеки, който казва, че при тази демография ще направи нещо по първи стълб, каквато е обосновката за вдигане на тези осигуровки, или не знае какво прави, или лъже. Единственият начин да се гарантира устойчивост в бъдеще при тези демографски характеристики е именно развитието на втория стълб”, смята Дацов.
Цялото интервю гледайте във видеото.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase