Българската асоциация на собствениците на земеделски земи призова за нови правила и цени на обезщетенията при принудително отчуждаване на земи.

Председателят ѝ Стайко Стайков подчерта пред БНР, че през последните 30 години механизмът, по който се прави това, не се е променил.

„Преди 10-15 години цените на земеделската земя бяха между 50 и 100 лв. на декар, а сега цената на много места надвишава 1500 – 2000 лв. Не може собствениците да бъдат ощетявани заради стар механизъм и на базата на категории.

Вписване в имотен регистър – процедурата стъпка по стъпка

istock
istock

При земя над 7-ма категория цената достига максимум до 200-300 лв. на декар. А първа и втора категория, които много рядко се срещат, са максимум 1200 лв. – това са много остарели цени. Цените са непазарни“, категоричен бе Стайков в предаването „Преди всички“.  

Искането

Нашата идея е цените да бъдат такива, които след като бъде обезщетен един собственик, той да може да закупи равностойно земя и да си плати разходите по нейното закупуване, обясни Стайко Стайков. По думите му в момента дори и всички разходи по отчуждаването са за сметка на собственика.

Iкеа иска да строи жилища, които да струват колкото купувачът може да плати

istock
istock

„Има над 1 млн. дка държавен поземлен фонд. Нашата идея е те да не се продават или да се обявяват на търгове, а когато се наложи да се обезщетят собствениците, те да имат възможност да избират – или парично обезщетение, или земя, която да получат“.

И още 

Обработваемата земя в България продължава да е най-евтината в Европа

istock
istock

Другото искане на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи е държавата да се съобразява с прибирането на реколтата и едва тогава да пристъпва към отчуждаване.


За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg