В България доминират ниското търсене на кредити и консервативните кредитни политики, сочи анализът на Райфайзен Рисърч.
През 2012 г. ръстът на БВП се забави до 0.8% на годишна база в резултат на икономическия спад в еврозоната. Поради това българската банкова система трябваше да оперира в предизвикателна среда.
Растежът на кредита бе нисък вследствие предпазливата политика за кредитиране, докато показателят необслужвани кредити продължи да расте, макар и по-умерено в сравнение с 2011 г. (през 2012 г. показателят необслужвани кредити възлезе на 16.6%, спрямо 14.9% през 2011 г.).
От позитивната страна на нещата – консервативната политика за кредитиране и стабилният ръст при депозитите, преди всичко от резиденти, спомогнаха за нарастването на общата ликвидност в банковата система. В допълнение на това – секторът запази високата си капиталова адекватност и продължава да отчита добри финансови резултати.
През 2012 г. броят на банките остана непроменен - 31 (24 универсални банки и 7 клона на чуждестранни банки, като 96% от общите активи на сектора са контролирани от частни банки. През годината не бяха отчетени значителни сливания и придобивания.
"По отношение на растеж и печалби, банковият сектор в Централна и Източна Европа продължава да се представя по-добре от банковия сектор в Западна Европа, тъй като възможностите за растеж и маржовете в ЦИЕ остават значително по-големи. Новите банкови регулации в Европа и ЦИЕ ще доведат и нови предизвикателства за региона”, подчертават анализаторите на Райфайзен Банк Интернешънъл и Райфайзен Центробанк в последното издание на годишния преглед на банковия сектор, озаглавен “Ангажираността ще бъде възнаградена”.
“Общият ръст на кредитите в ЦИЕ през 2012 г. възлезе на 14.8% на годишна база, измерено в евро. Поредната година на експанзия доведе до това, общият ръст на кредитите в ЦИЕ за периода 2010 – 2012 г. да достигне 21.8%. В еврозоната реалният ръст на кредитирането бе негативен за този период. Общият обем на кредитирането в банковия сектор в ЦИЕ, съотнесен спрямо еврозоната, нарасна от 9.6% през 2011 г. до 11.1% през 2012 г. По отношение на активите, ръстът на банковия сектор в ЦИЕ сравнен с този в еврозоната, през 2012 г. бе най-високият за последното десетилитие,” обясни Гунтер Дойбер, който оглавява отдела за анализи на ЦИЕ в Райфайзен Рисърч.
За 2013 г., Райфайзен Рисърч очаква общите банкови активи да надхвърлят 2,500 млрд. евро, което би било около 20% повече от активите на Индустриална и Търговска банка на Китай (ICBC), която е най-голямата банка в света за 2012 г.
Тъй като през 2013 г. се очаква обръщане на икономическия цикъл, анализаторите на Райфайзен Рисърч виждат потенциал за растеж на кредитирането през втората половина на годината.
Съотношението Кредити спрямо БВП за шест или седем от банковите пазари с висок ръст в ЦИЕ се очаква да се увеличи. Руският и полски банков пазар се очаква да оглавят групата на банковите системи с най-голям растеж, с годишен темп на кредитирането от съответно 13% и 10% (измерено в евро от 2013 до 2017 г.). Следват Чехия, Словакия, Румъния, Сърбия и Албания, чийто общ ръст на кредитирането от 7 до 10% измерено в евро (6 до 9% измерено в местна валута) изглежда устойчив в средносрочен аспект.
По отношение на стратегиите на отделните банки, общата картина през 2012 г. е подобна на тази през 2011. Unicredit, Raiffeisen, Erste, Societe Generale и KBC формират групата на петте най-големи западни банки, опериращи в ЦИЕ. Unicredit продължава да бъде лидер с консолидирани общи активи от 121.6 млрд. евро.
Според гледната точка на мнозинството от банките, Унгария и Румъния са най-предизвикателните пазари в региона.