Обявите за работа в България през юни са намалели с около 700 спрямо май – или с 2%, показват данните от месечен анализ на HR компанията JobTiger.

Общият брой на предложенията е около 44 000. Това е и петият пореден месец със спад спрямо същия период на предходната година. На годишна база броят на обявите е с 5% по-малко – спад от близо 2500 позиции.

Макар и цялостният тренд да сочи намаление, някои сектори бележат ръст. Най-силен е той в „Производството“ – с 290 нови обяви, или 4% увеличение. Следват „Строителството“ (7% ръст), „Административни и обслужващи дейности“ (3%), „Логистика и транспорт“ (2%) и „Счетоводство, одит, финанси“ (4%).

Мамят желаещи да работят в чужбина

Най-сериозен спад има в „Хотелиерство и ресторантьорство“ – 1170 по-малко обяви (14% понижение спрямо май), като на годишна база секторът отчита 12% спад. Анализът сочи „охлаждане“ на активното търсене на кадри в този бранш – обичайно явление за месеците от март до юни.

Спад се наблюдава и в „Търговия и продажби“ – 460 обяви по-малко (4%), както и в „Здравеопазване и фармация“, „Маркетинг и реклама“ и „Информационни технологии“ – с между 1% и 4% по-малко спрямо май.

istock
istock


Структура на пазара

Най-голям дял от предложенията през юни идва от сектора „Търговия и продажби“ – над 25% от всички обяви. Следват „Производство“ (17%), „Хотелиерство и ресторантьорство“ (16%), „Логистика и транспорт“ (12%) и „Административни дейности“ (11%). IT секторът заема 6,4%, а останалите – между 1% и 6%.

Дистанционната работа също с лек спад

Офертите за работа от вкъщи или дистанционно са намалели с 2% – около 80 по-малко от предходния месец. Общият им брой е приблизително 3100, или 8% от всички обяви. Най-много такива предложения има в IT сектора (45%), следван от административния (17%), аутсорсинга (14%) и търговията (9%).

Млади хора работят на черно, за да избегнат запор на заплатата

Географски разрез

Спад с 2% се отчита и в основните областни градове. Най-сериозен е той във Варна (10%) и Бургас (7%), като основна причина е спадът в обявите от туристическия сектор. В София, Пловдив, Русе и Стара Загора нивото на предложенията остава почти без промяна.

По дялово разпределение:

- София концентрира 40% от всички обяви;
- Пловдив – 10%;
- Варна – 9%;
- Бургас – 4%;
- Русе и Стара Загора – по 3%. 

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase