Разходите за временна нетрудоспособност/ т. нар. болнични/ са нараснали от 253 млн. лева през 2010 година на близо 463 млн. лева за 2018 година каза пред журналисти в МС Деница Сачева, министър на труда и социалната политика.

МС одобри анализ за нарастване на причините за увеличаване на изплащаните болнични, съобщи Сачева.

Увеличава се броят на издадените болнични листове - към 2018 година достига 2 243 000 като за увеличението им за девет години е с 52,2 процента.

Проверяват болничните, издадени между Коледа и Нова година


Намалява броят на издадените болнични листове за младите хора, но се увеличава за тези на възраст 55 и повече години. Основна причина за увеличаване на обезщетенията са заради болничните листове от 8 до 30 календарни дни.

Заедно с работодатели и синдикати се обсъждат мерки за ограничаване на злоупотребите с болнични. Те ще бъдат разгледани в НСТС, част от тях ще изискват промяна в нормативната уредба. Мерките най-вече са свързани с контрола по издаването на болнични листове, посочи Сачева.

istock
istock

Причините за злоупотреби са ваканциите на децата, за наемана на втора, сезонна работа, както и насочване на работниците от страна на работодателите за да не се плащат заплати, допълни социалният министър.

Работодалите не искат повече да плащат за болничния

По време на Коледните и новогодишни празници няма драстично увеличаване на издаваните болнични листове спрямо 2018 година, каза Сачева. Броят им е по-нисък спрямо другите работни дни за декември, каза тя.

Около 9500 общо са издадените болнични листове с начална дата в три работни дни около коледно-новогодишните празници. На 23 декември са издадени 2806 първични болнични листове, на 27 декември - 3296, на 30 декември - 3341.

istock
istock

Броят на издадените болнични листове на тези дати е много по-нисък в сравнение с броя на издадените болнични листове през други работни дни на месец декември, например понеделниците 2, 9 и 16 декември, когато броят им е съответно 12 638, 12 710 и 10 559, съобщават от НОИ.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg